dlaczego-nasza-skora-starzeje-sie

Starzenie się związane jest z licznymi zmianami zwyrodnieniowymi, zachodzącymi w komórkach, a szybkość tego procesu zapisana jest w naszym kodzie genetycznym.

Uważaj na wolne rodniki!

Bezsprzecznie niekorzystny wpływ na organizm mają wolne rodniki, czyli bardzo aktywne cząstki chemiczne, przyspieszające proces starzenia. Wolne rodniki mogą powstawać w tkankach, ale także w środowisku. Tworzenie się wolnych rodników w środowisku związane jest przede wszystkim z działaniem promieniowania UV. W organizmie natomiast pewne procesy fizjologiczne, np. oddychanie skórne, przebiegają z udziałem wolnych rodników. I choć istnieją systemy regulacyjne (zalicza się do nich enzymy np. dysmutazę nadtlenkową) to część wolnych rodników może uszkadzać struktury włókniste – kolagen i elastynę. Niestety z wiekiem zarówno mechanizmy regulujące, jak i funkcje obronne ulegają osłabieniu, co prowadzi do trwałych uszkodzeń w strukturach skóry. By temu zapobiec należy stosować preparaty zawierające antyoksydanty, czyli tzw. „wymiatacze wolnych rodników”. Zalicza się do nich witaminę C, E, beta-karoten oraz flawonoidy, czyli substancje czynne wywodzące się z roślin. Nie bez znaczenia jest także doustna suplementacja, która umożliwia dostarczanie substancji przeciwrodnikowych do tych stref skóry, które są najbardziej narażone na uszkodzenia i starzenie się.

Innym, lecz także związanym z wiekiem zaburzeniem biochemicznym, jest proces glikozylacji. Polega on na połączeniu glukozy z cząsteczką białka, w wyniku czego dochodzi do zmian w funkcjonowaniu danego białka. Z upływem lat takie nieprawidłowe połączenia zdarzają się coraz częściej, co powoduje zmiany w strukturze włókien kolagenowych.

Mitochondrialna teoria starzenia się

Ostatnią z opisywanych teorii starzenia się organizmu jest teoria mitochondrialna. Jak wiadomo starsze komórki regenerują się zdecydowanie wolniej niż komórki młode. Związane jest to m.in. z coraz to niższym wytwarzaniem energii przez mitochondria, co w efekcie prowadzi to niewydolności tkanek i narządów.

Choć poznano wiele koncepcji dotyczących przyczyn starzenia się organizmu, nieustannie trwają badania nad rozpoznaniem najważniejszych czynników sterujących tym procesem.

Starzenie się jest terminem łączącym w sobie wiele mechanizmów, które prowadzą do pogorszenia funkcjonowania układów i narządów. Wprawdzie zmiany, jakie zachodzą dotyczą całego organizmu, ale na skórze są one szczególnie widoczne. Związane jest to z codziennym narażaniem jej na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych.

Ekspert SkinClinic