Żyjemy w społeczeństwie, które wyznaje kult pracy. Bardzo często słyszymy od najmłodszych lat, że chcąc coś osiągnąć, trzeba mocno się do tego przyłożyć. Problem jednak tkwi w tym, że wielu z nas nie dostrzega pewnej niewidzialnej granicy, od której zaczyna się nieświadome szkodzenie sobie samemu. Dlaczego nie należy się przepracowywać?
Spis treści:
- Osoba przepracowana jest mniej kreatywna
- Przepracowanie obniża naszą wydajność w pracy
- Przepracowanie wpływa negatywnie na zdrowie
- Dlaczego nie należy się przepracowywać? Pracoholizm a wypalenie zawodowe
- Jak pracować, by osiągnąć sukces?
Osoba przepracowana jest mniej kreatywna
Bardzo często uważamy, że ktoś, kto zostaje w pracy po godzinach, jest tytanem i zasługuje na awans. Czy rzeczywiście jednak mamy tutaj do czynienia z dobrym rozwiązaniem? Okazuje się, że nie. Osoba przepracowana jest mniej kreatywna, na co wskazują liczne badania psychologiczne. Gdy spędzamy cały poniedziałek za biurkiem ze względu na dużą ilość pilnych zleceń, to możemy być pewni, że już we wtorek odezwie się zmęczenie, rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Zbyt szybko bowiem rozładowaliśmy naszą wewnętrzną bateryjkę. Jeśli nasza praca wymaga od nas ciekawych pomysłów, to możemy mieć problem, aby wywiązać się obowiązków, ponieważ nic twórczego może nam nie przyjść do głowy. Dokuczać będzie natomiast senność i uczucie przytłoczenia.
Przepracowanie obniża naszą wydajność w pracy
Nie ten, kto spędza w pracy najwięcej czasu, ale ten, kto sprawnie wywiązuje się ze swoich obowiązków, jest dobrym pracownikiem. Przepracowanie obniża naszą wydajność w pracy. Gdy siedzimy w biurze po 12 godzin dziennie, to w pewnym momencie zaczynamy działać na zwolnionych obrotach. Nawet odpisanie na maila, który nie należy do specjalnie wymagających, może okazać się czynnością stanowiącą nie lada wyzwanie.
Przepracowanie wpływa negatywnie na zdrowie
Czy wiesz, że pracoholizm nie jest dobry dla zdrowia? Gdy spędzasz w pracy zbyt wiele godzin, mało się ruszasz, na czym cierpi twój układ krążenia. Siedzący tryb życia sprzyja miażdżycy i problemom z sercem. Pracoholicy częściej miewają zawał w młodym wieku. Ponadto wykazują niższą odporność i łatwiej łapią różne infekcje. To wina stresu, ponieważ ciągła praca generuje hormony stresu – kortyzol, adrenalinę i noradrenalinę, które długofalowo zaburzają pracę układu immunologicznego.
Dlaczego nie należy się przepracowywać? Pracoholizm a wypalenie zawodowe
Jeśli ciągle bierzesz w pracy nadgodziny, grozi ci wypalenie zawodowe. Nawet jeśli lubisz to, co robisz, w końcu dopadnie cię frustracja i spadek energii życiowej. Abyśmy mogli funkcjonować prawidłowo, musimy zbilansować pracę i czas spędzony na odpoczynek. Tak naprawdę relaks to najlepsza inwestycja w wydajną i kreatywną pracę, która stanowi nieustanne źródło satysfakcji.
Jak pracować, by osiągnąć sukces?
Naszym artykułem nie chcemy zniechęcać cię do pracy. Ta jest potrzebna, stanowi też źródło satysfakcji. Chodzi nam tylko o to, dlaczego nie warto się przepracowywać. Aby osiągnąć sukces, powinnaś jednak w pełni koncentrować się na swoich obowiązkach w godzinach pracy i starać się je dobrze wykonywać. To może zapewnić ci sukces. Zamiast spędzać cały poniedziałek w pracy, lepiej pójść do domu o normalnej porze i mieć energię do działania przez cały tydzień, a nie tylko jeden dzień.