Grasica, czyli gruczoł znajdujący się w śródpiersiu przednim, w miarę upływu czasu zanika. Niestety, czasem dochodzi do nieprawidłowości, którym towarzyszą poważne konsekwencje.
Miastenia, czyli męczliwość mięśni
Osoby, u których stwierdzono przetrwałą grasicę, często zmagają się z miastenią, czyli męczliwością mięśni. Ten gruczoł u osób dorosłych może przyczynić się do powstania chorób autoimmunologicznych. Oznacza to, iż organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom. Zaburzają one przekazywanie informacji między układem nerwowym a mięśniami.
Miastenia- objawy
Ludzie, którzy zmagają się z miastenią, skarżą się na zwiotczałe mięśnie. Ich zanik początkowo objawia się opadaniem powieki, problemami z przełykaniem i oddychaniem. Jeśli w porę nie podejmie się stosownych działań, miastenia może doprowadzić do kalectwa.
W sytuacji, gdy w miejscu grasicy pojawia się rozległa zmiana, specjalista powinien przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Guzka można usunąć w dwojaki sposób, metodą klasyczną lub nowoczesną. Wybór techniki zależy od wielkości i lokalizacji zmiany. Chirurg może naciąć skórę wzdłuż mostka albo przeprowadzić wideotorakoskopię. Ta druga jest mniej inwazyjna i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Pacjenci chętniej poddają się wideotoraskopii, ponieważ nie pozostawia ona rozległych blizn.
Irmina