Rygorystyczne podejście kojarzy nam się z atmosferą, w której panują jasne zasady. Są one czasem dość uciążliwe. Z drugiej strony zapewniają nam ramy funkcjonowania i poczucie bezpieczeństwa. Dlaczego rygorystyczne podejście nam szkodzi?
Spis treści:
- Surowe wychowanie – czy przynosi rezultaty?
- Indywidualna ocena ludzkiego postępowania
- Rygorystyczna dieta – dlaczego nam szkodzi?
- Rygorystyczne podejście do chemii
- Rygorystyczne zasady w związku
Surowe wychowanie – czy przynosi rezultaty?
Mogłoby się wydawać, że rodzic, który w rygorystyczny sposób podchodzi do przestrzegania zasad, kształtuje w swoim dziecku właściwe postawy. Z jednej strony rzeczywiście pokazuje mu normy społecznego funkcjonowania. Z drugiej jednak dziecko nie wie, jakie wartości stoją za takim, a nie innym zachowaniem. Dużo łatwiej będzie mu przestrzegać zasad, gdy zostaną one uzasadnione. Tak tylko będą jawić się jako sztywne nakazy i zakazy.
Indywidualna ocena ludzkiego postępowania
Warto również pamiętać, że rygorystyczne podejście wyklucza realną ocenę ludzkiego postępowania. Choć może wydawać się to oryginalne, to podobna postawa często skrywa zupełnie inne podstawy i intencje. Wiemy, że w galeriach handlowych obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Powinniśmy go przestrzegać dla dobra własnego i innych. Niemniej istnieją sytuacje, kiedy ktoś musi na chwilę uchylić maseczkę. Jeśli np. jest to podyktowane zażyciem leku o ściśle określonej porze, to można zrozumieć, że ktoś przystaje z boku i zdejmuje na chwilę maseczkę. Ktoś, kto ocenia innych zbyt rygorystycznie, często nie zwraca uwagi na ludzkie motywacje. Każda sytuacja jest inna i tak też należy ją rozpatrywać.
Rygorystyczna dieta – dlaczego nam szkodzi?
Niektórzy z nas mają dość oryginalne podejście do diety. Z jednej strony starają się zdrowo odżywiać, z drugiej sami sobie szkodzą. Np. osoba, która ma wzdęcie po mleku z laktozą, często całkowicie wyklucza nabiał i kupuje roślinny odpowiednik jogurtu. Tymczasem ten ostatni jest nieco trudniejszy w trawieniu dla naszego przewodu pokarmowego od jogurtu bez laktozy. Poza tym eliminując całą grupę produktów, nie mając ku temu wyraźnych przesłanek, zwiększamy ryzyko niedoboru substancji odżywczych. Roślinny odpowiednik jogurtu został wzbogacony różnymi substancjami, jednak nie jest w stanie całkowicie zastąpić składników pochodzących z nabiału. Oczywiście, można go jeść od czasu do czasu. Natomiast sama nietolerancja laktozy nie powinna nas skłaniać do odstawienia nabiału. Problem stanowi bowiem sama laktoza. W sklepach można kupić nabiał bez laktozy, który nam nie szkodzi.
Rygorystyczne podejście do chemii
Rygorystyczne podejście do szeroko pojętej chemii również nie jest najlepszym wyborem. Jeśli za wszelką cenę chcemy żyć w duchu eko i rezygnujemy z zaklejenia paczki taśmą ze względu na związki chemiczne wykorzystane przy produkcji kleju, musimy liczyć się z tym, że przesyłka nie dotrze do adresata w całości.
Rygorystyczne zasady w związku
Rygorystyczne podejście obejmuje też relacje międzyludzkie. Często bowiem uciekamy się do generalizacji – bo ty zawsze/bo ty nigdy… Jeśli tak surowo oceniamy ludzkie postępowanie, z jednego niepozornego zdarzenia, robimy wielką aferę, to nasze relacje będą mało satysfakcjonujące i udane. Np. jeśli kobieta uważa, że gdy mężczyzna spogląda na inne kobiety, to ją zdradza, szybko zrazi do siebie partnera. Jej facet niekoniecznie ma złe intencje. Czasem mimowolnie na kogoś spojrzymy, bo ktoś nam kogoś przypomina, ma oryginalny głos czy ubiór. Nie jest to równoznaczne ze zdradą. Natomiast wszczynanie awantury w takiej sytuacji może odbić się negatywnie na związku.