XXI wiek to czas rywalizacji i wspinania się po kolejnych szczeblach kariery, co nierzadko generuje ogromny stres. Nie zawsze jednak wypada się do niego przyznać. W świecie zachodnim najlepiej jest stawiać czoła wyzwaniom z uśmiechem na twarzy, by nikomu nie podpaść. Dlaczego unikanie stresu szkodzi? Jakie ma konsekwencje?
Spis treści:
- Zagłuszanie stresu, czyli silny trend w społeczeństwach zachodnich
- Perfekcjonizm a chroniczny stres
- Jak wypieranie stresu nasila napięcie nerwowe?
- Dlaczego unikanie stresu szkodzi? Dlaczego nie warto go maskować?
- Przyczyny stresu – dlaczego warto je poznać?
- Niektóre stresujące sytuacje są pozytywne!
- Mobilizująca funkcja stresu
- Wypieranie emocji a napięcie mięśniowe
- Poznanie własnych potrzeb – dlaczego jest tak ważne?
- Co powoduje przewlekłe napięcie nerwowe?
- Jak radzić sobie ze stresem?
Zagłuszanie stresu, czyli silny trend w społeczeństwach zachodnich
Często zagłuszamy emocje, w tym te związane ze stresem. Udajemy, że problem nas nie dotyczy. Mamy stabilną pracę, udane życie osobiste i świetnych przyjaciół. W rzeczywistości jest to jednak piękny obrazek, którym chwalimy się przed innym. Unikanie stresu przyjmuje różną postać. Jedni zapisują się na kolejne warsztaty lub zajęcia jogi, aby się wyciszyć. Drudzy sięgają po alkohol lub narkotyki. Niezależnie od tego, jaką metodę obierzemy, unikanie stresu szkodzi.
Perfekcjonizm a chroniczny stres
Współczesna kultura wymusza na nas pogoń za perfekcjonizmem, wysokie zarobki, egzotyczne wakacje, noszenie modnych ubrań i ogólne zadowolenie z życia. Nie wszystkim jednak udaje się osiągnąć wysoki status społeczny. Często nie wynika to z lenistwa czy braku talentu. Tacy ludzie często czują się przegrani i usilnie walczą o poprawę sytuacji, przypłacając to ogromnym stresem. Także ci, którzy znaleźli się na świeczniku, nieustannie odczuwają napięcie nerwowe, choć czasem za swoją kiepską kondycję zdają się obwiniać kiepską pogodę czy zmęczenie.
Jak wypieranie stresu nasila napięcie nerwowe?
Unikanie stresu to najgorsza możliwa strategia, jaką możemy przyjąć. Gdy uciekamy przed jakimiś emocjami, te ulegają nasileniu. Najlepiej byłoby skonfrontować się z tym, co wywołuje w nas napięcie nerwowe. Zamiast zapisywać się na kolejne warsztaty rozwojowe, które stanowią formę zagłuszenia problemu, lepiej zastanowić się, w jaki sposób możesz go rozwiązać. Inaczej nic w twoim życiu się nie zmieni. Warsztaty rozwojowe nie działają niczym magiczna różdżka, jeśli nie zaczniemy wcielać w życie rad, które zostały na nich udzielone.
Dlaczego unikanie stresu szkodzi? Dlaczego nie warto go maskować?
Reakcja na stres często pokrywa się z tą, jaką obserwowaliśmy jako dzieci w wykonaniu naszych rodziców. Niestety, uczymy się poprzez naśladownictwo, przyswajamy również strategie nieadaptacyjne, które nam szkodzą, zamiast pomagać. Jeśli rodzice stres maskowali wybuchami złości lub sięganiem po alkohol, my możemy postępować tak samo.
Przyczyny stresu – dlaczego warto je poznać?
Sposoby radzenia sobie ze stresem w pierwszej kolejności powinny obejmować uświadomienie sobie problemu. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co wywołuje w tobie napięcie nerwowe i jaka jest tego przyczyna. Zazwyczaj stres pojawia się tylko w niektórych obszarach naszego życia, np. w pracy, w której chcemy jak najlepiej wypaść, gdyż dostarcza nam środków do życia. Nie martwimy się tym, co pomyślą nasi znajomi, gdy przyjdziemy na spotkanie z odrostami etc. Kiedy przyznamy przed sobą, co nas stresuje, możemy podjąć stosowne działania. Warto patrzeć na dany problem z różnych perspektyw. Stres w pracy może wynikać zarówno z obecności toksycznych współpracowników, jak i problematycznych klientów czy nadmiernych oczekiwań względem własnej osoby. Niektóre z nas pragną być we wszystkim najlepsze. Ich perfekcjonizm korzeniami sięga dzieciństwa i warunkowej miłości rodziców, gdzie na uznanie matki czy ojca trzeba było zasłużyć, przynosząc szóstki ze szkoły.
Niektóre stresujące sytuacje są pozytywne!
Stresujące sytuacje często wzbudzają w nas chęć uniku, jednak nie zawsze są negatywne. Często wiążą się z nimi ogromne możliwości. Stresujemy się wycieczką za granicę, a przecież ta może okazać się fascynującą przygodą i okazją do poznania innej kultury. Stresować mogą nas też przygotowania do ślubu, choć o nim marzymy. Także nawiązywanie nowych znajomości może skutkować powstaniem guli, która podchodzi nam do gardła.
Mobilizująca funkcja stresu
Unikanie stresu nie jest wskazane z jeszcze jednego powodu. Ten mobilizuje organizm do walki. Gdy pojawia się w obliczu wyzwań, informuje nas, że sprostanie jakiemuś zadaniu odgrywa dla nas istotną rolę. W związku z tym warto się do niego przyłożyć. Gdy realizujemy trudny projekt, który może odmienić nasze życie zawodowe, mimo doświadczonego stresu, odczuwamy również ogromną satysfakcję.
Wypieranie emocji a napięcie mięśniowe
Wypieranie emocji często wynika z tego, iż pewnych stanów nie akceptujemy u siebie. Np. wypieramy złość, bo nie chcemy wybuchnąć w pracy. Tymczasem uśmiechanie się na siłę, rodzi napięcie mięśniowe, które powoduje przewlekłe bóle pleców i głowy.
Poznanie własnych potrzeb – dlaczego jest tak ważne?
Unikanie stresu lepiej zastąpić lepszym kontaktem ze sobą i swoimi potrzebami. Często zakładamy, że musimy zarabiać kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, mieć własne mieszkanie i nowy samochód. Pytanie, czy naprawdę potrzebujemy wszystkich tych dóbr, a może bardziej przydałby nam się czas dla siebie, który możemy spożytkować wedle uznania, zamiast ślęczeć do nocy nad dokumentami przyniesionymi z firmy.
Co powoduje przewlekłe napięcie nerwowe?
O ile krótkotrwały stres mobilizuje organizm do walki i stawienia czoła wyzwaniu, o tyle chroniczne napięcie nerwowe destrukcyjnie wpływa na zdrowie. Powoduje spadek odporności, ból kręgosłupa i skłania nas do sięgania po wysokokaloryczne przekąski, co prowadzi do otyłości. W sytuacji, gdy nie radzimy sobie ze stresem, warto uzyskać fachowe wsparcie psychologiczne. Wizyta u psychoterapeuty zapewni nam lepszy wgląd we własne emocje i ułatwi opracowanie własnych mechanizmów adaptacyjnych.
Jak radzić sobie ze stresem?
Każdy z nas musi stworzyć własny sposób radzenia sobie ze stresem. Ważne, aby był on adaptacyjny i nie prowadził do nadużywania alkoholu. Wiele dobrego dla naszego samopoczucia może zdziałać uważność. Warto przyjrzeć się temu, kiedy rodzi się stres i co jest jego przyczyną. Czasem martwimy się swoją sytuacją materialną, dlatego dajemy z siebie 100% w pracy, a i tak nie zawsze możemy przewidzieć, czy załapiemy się na premię, czy w przyszłym miesiącu przyjdzie nam klepać biedę. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana pracy na lepiej płatną, która zaoszczędzi nam tego typu dylematów, lecz pomoże skupić się na konkretnych zadaniach do wykonania.