Przed nami ponad 30 dni kalendarzowego lata. Jednak już teraz wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego w północnej i środkowej Europie jest tak zimno? Skąd się biorą te anomalia pogodowe w środku sierpnia, który dotychczas uchodził za najcieplejszy miesiąc w roku?
Spis treści:
- Anomalia pogodowe w sierpniu
- Do Polski nadciąga arktyczne powietrze. W przyszłym tygodniu pierwsze przymrozki
- Dlaczego w północnej i środkowej Europie jest tak zimno?
- Europa – gdzie najlepiej pojechać na urlop pod koniec sierpnia?
Anomalia pogodowe w sierpniu
Polacy planując urlop, najchętniej decydowali się na sierpień. W tym miesiącu pogoda zwykle rozpieszczała nas słonecznymi, upalnymi dniami. Urlop w lipcu był bardzo niepewny pod tym względem, ponieważ często towarzyszyły mu duże spadki temperatur i deszcz. W tym roku wszystko uległo zmianie. Kwiecień i maj okazały się wyjątkowo chłodne. Czerwiec nie zawsze rozpieszczał nas ciepłem, ale ogólnie należy uznać go za wyjątkowo udany miesiąc. Lipiec okazał się cieplejszy i pogodniejszy niż zazwyczaj, jednak nie doświadczyliśmy specjalnie dużo upalnych dni. Sierpień jest obecnie równie rozczarowujący jak kwiecień i maj. Zaczął się od drastycznego spadku temperatur, potem się trochę ociepliło, przez kilka dni mieliśmy upały, jednak od początku tygodnia znowu jest zimno. Dla tych, którzy narzekali na kiepską pogodę w tym tygodniu, mamy mało pokrzepiającą wiadomość. Wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorzej.
Do Polski nadciąga arktyczne powietrze. W przyszłym tygodniu pierwsze przymrozki
W przyszłym tygodniu o 20-21 stopniach w środku dnia będziemy mogli sobie co najwyżej pomarzyć. Już teraz te temperatury nas nie satysfakcjonowały, ponieważ wymuszały zakładanie kurtek. Przyszły tydzień poczęstuje nas chłodem. Temperatura spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza, w najcieplejszym momencie dnia w niektórych częściach kraju nie przekroczy nawet 15 stopni. Na dodatek ma być deszczowo, ponuro i wietrznie. Wszystko to oznacza, że w przyszłym tygodniu wcale nie poczujemy się lepiej niż w tym. Wiele osób skarżyło się na spadek efektywności pracy wskutek obniżenia ciśnienia. Poprawa w tym zakresie nie nastąpi. W nocy w niektórych częściach kraju grożą nam nawet pierwsze przymrozki. Najbardziej spokojni mogą być mieszkańcy wielkich miast, ponieważ w nich ten problem raczej nie wystąpi. Jednak obszary leśne, górskie oraz okolice dużych zbiorników wodnych są zagrożone przymrozkami. Te z pewnością dadzą się we znaki mieszkańcom północno-wschodniej Polski.
Dlaczego w północnej i środkowej Europie jest tak zimno?
Niskie temperatury i brak słońca to nie tylko problem Polski. Jeśli spojrzymy na mapy z prognozami pogody, to zauważymy, że podobna aura panuje w Moskwie, Londynie, Pradze i, co ciekawe, w Lizbonie. Dlaczego w północnej i środkowej Europie jest tak zimno? Wszystko to zasługa arktycznego powietrza, które będzie do nas napływać w przyszłym tygodniu. Z pięknej pogody będzie można korzystać na południu Europy. Tam upały mogą potrwać nawet do połowy października. Niestety, w naszej części Starego Kontynentu nie jest przewidziane duże ocieplenie. Po chłodnej końcówce sierpnia nastąpi niewiele cieplejszy wrzesień. Temperatury będą w nim dochodzić maksymalnie do 22 stopni.
Europa – gdzie najlepiej pojechać na urlop pod koniec sierpnia?
Pozostaje nam liczyć na to, że długoterminowe prognozy pogody okażą się nietrafione i lato jednak do nas wróci, by choć na chwilę pozwolić się cieszyć upałami oraz słońcem. W końcu musimy jakoś naładować akumulatory przed nadchodzącą jesienią i zimą, która ma być nadzwyczaj zimna. Osobom, które mają jeszcze do wykorzystania urlop, polecamy wypad do Podgoricy, Madrytu, Bukaresztu, Budapesztu, Sofii, Rzymu lub Wiednia. Ten ostatni leży najbliżej granicy z Polską.