Przed menopauzą nie można uciec. Jest to etap życia, który czeka każdą kobietę, nawet jeśli wydaje się jej bardzo odległy. Wiąże się z licznymi zmianami w organizmie, wynikającymi z ograniczenia produkcji estrogenu przez jajniki. Jak długo trwa menopauza? Związane z przekwitaniem (klimakterium) objawy nie są kwestią dnia lub dwóch, lecz znacznie dłuższym procesem, na który trzeba się przygotować przede wszystkim psychicznie.
Jak długo trwa menopauza? Czas trwania menopauzy
Przekwitanie nie rozpoczyna się u każdej kobiety dokładnie w tym samym momencie, jednak wiek pań jest wówczas zbliżony. Badania pokazują, że do zmian kończących się całkowitym zanikiem krwawienia comiesięcznego dochodzi pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Oznacza to, że czas trwania całego procesu to minimalnie 10 lat (u niektórych pań może dojść nawet do 12-14 lat).
Zdarza się, że kobieta wkracza w przekwitanie wcześniej, nawet mając 35 lat, jednak w takiej sytuacji nie można mówić o poprawności procesu i konieczny jest kontakt z lekarzem. Może to oznaczać poważne problemy hormonalne oraz konieczność przyjmowania tabletek z większą ilością hormonów, stabilizującą organy płciowe.
Prawidłowo przebiegająca menopauza zaczyna się, jak już wspomnieliśmy, w okolicy 45 roku życia. Duże znaczenie dla jej początku oraz czasu zakończenia mają geny, gdyż często kobiety zaczynają i kończą przekwitnie w takim samym wieku, jak ich matki.
Objawy menopauzy
Tak, jak dojrzewanie, tak i menopauza ma charakterystyczne dla siebie objawy. Kobiety nie odbierają ich jako przyjemne, nawet jeśli borykają się tylko z jednym lub dwoma z całej ich gamy.
Podstawowym objawem jest nieregularność miesiączek, aż do ich całkowitego zaniku. W okresie przekwitania nie jest to objaw choroby, choć regularne wizyty u ginekologa to podstawa. Może zdarzyć się, że miesiączka pojawi się raz na dwa miesiące albo nagle będzie pojawiać się co 3 tygodnie. Zmienia się także jej obfitość, co wymaga dopasowania środków higienicznych do nowej sytuacji.
Innymi objawami są: uderzenia gorąca, które mogą trwać kilka sekund lub kilka minut, zarówno rano, jak i w nocy, bezsenność, rozdrażnienie, spadek libido, suchość pochwy, przybieranie na wadze, pomimo kontrolowania diety (jest to związane ze spadkiem estrogenu w organizmie). W czasie menopauzy kobiety są również bardziej narażone na rozwój osteoporozy oraz chorób układu krążenia, gdyż ich ciało staje się mniej chronione przez hormony.
Sposoby łagodzenia objawów menopauzy
Menopauza nie musi być strasznym etapem w życiu kobiety, wręcz przeciwnie. Może stać się sposobem na odkrycie na nowo siebie, swojego ciała oraz pasji. Jednak, aby w pełni korzystać z nowego okresu życia trzeba złagodzić objawy, które przez 10-12 lat mogą pojawiać się z różną częstotliwością.
Podstawą jest przyjmowanie hormonów (tzw. hormonalna terapia zastępcza) w tabletkach, przepisanych przez lekarza. Regulują one poziom traconego estrogenu zmniejszając dolegliwości. Poza pigułkami dodatkową pomocą mogą być roślinne fitoestrogeny oraz zioła: żeń-szeń, koniczyna, pochrzyn włochaty. Napary z nich ułatwiają zasypianie, wzmacniają i łagodzą rozdrażnienie.
Karolina Skrzek