Dna moczanowa to schorzenie, u którego źródeł leczą zaburzenia w procesie przemiany materii. Organizm pozbywa się zbyt małych ilości kwasu moczowego, a w rezultacie jego stężenie wzrasta. Kwas odkłada się w stawach i zamienia w kryształki, które są przyczyną stanów zapalnych oraz ataków bólu.
Nieleczona choroba może powodować groźne dla zdrowia komplikacje – m.in. w obrębie układu moczowego, a także nieodwracalne zmiany w stawach. Dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie terapii.
Leczenie dny moczanowej polega głównie na podawaniu odpowiednich farmaceutyków oraz na zmianie stylu życia (ze szczególnym uwzględnieniem wprowadzenia zdrowej diety).
Choć artretyzmu nie da się do końca wyleczyć, to odpowiednio poprowadzona terapia znacząco może poprawić komfort życia, hamując dalszy rozwój choroby oraz intensywność ataków.
Zazwyczaj leczenie stanowi połączenie działań doraźnych z długofalowymi. Likwidowany jest stan zapalny (głównie za pomocą leków przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych), a także zalecona zostaje właściwa dieta oraz, jeśli to konieczne, fizjoterapia.
Głównym celem dążeń długofalowych jest obniżenie stężenia kwasu moczowego w organizmie – usprawnienie pracy nerek przez środki moczopędne, oraz środki hamujące syntezę kwasu moczowego. Oprócz tego podawane są duże ilości płynów. Jeśli chodzi o dietę, to zaleca się, by była bogata w warzywa, owoce, produkty niskotłuszczowe (należy unikać tłuszczy zwierzęcych, alkoholi, kawy, słodyczy). Odpowiednia dieta jest również podstawą profilaktyki dny moczanowej.
Redakcja