Słowa popularnej piosenki przypominają nam o tym specyficznym stanie serca i umysłu, jakim jest zakochanie. Czym charakteryzuje się ten stan, jak długo trwa i czym się różni od miłości?
Niestety, najczęstszym błędem jest udawanie, że problemów nie ma. Nie chcemy zakłócać błogostanu i fizycznej przyjemności, jaką odczuwamy w kontakcie z inną osoba, często boimy się, że przyjemność się skończy. Widać to szczególnie na przykładzie młodych ludzi, którzy przeżywają swoje pierwsze związki bardzo burzliwie.
Uzależnieni od zakochania
Stan zakochania można porównać do upojenia alkoholowego czy narkotykowego. Nawet, jeśli jest to nieszczęśliwe zauroczenie, to nie potrafimy z niego zrezygnować, bo sprawia nam zbyt dużą przyjemność. Od tego stanu można się łatwo uzależnić i nieustannie szukać nowych wrażeń, nowych osób, byle by tylko przeżyć ten stan ponownie.
Problem ten dotyczy również osób będących w satysfakcjonujących związkach. Może być nam dobrze, ale jeśli nie pojawi się ten element ekstazy (a im dłużej ze sobą przebywamy, tym rzadziej on występuje), to pojawia się zniechęcenie i nuda. Często kobiety przeżywają “zakochanie zastępcze”, które polega na fascynacji ubraniami, nowinkami kosmetycznymi, zwierzętami. Jeśli żona woli iść na zakupy, niż spędzić wieczór z mężem, to pierwsza oznaka, że czegoś w związku brakuje!
Joanna Pastuszka-Roczek