Sen odgrywa kluczową rolę w prawidłowej pracy naszego organizmu. Podczas gdy pozostajemy w objęciach Morfeusza w naszym ciele zachodzą procesy regeneracyjne. Sen wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, a po przebudzeniu pozwala też prawidłowo odczytywać komunikaty niewerbalne. Skutki niewyspania są bardzo zróżnicowane. DobraNOC to poradnik autorstwa Karoliny i Macieja Szaciłło, który koncentruje się na roli snu, jego fazach, zaburzeniach oraz sprawdzonych sposobach na przywrócenie prawidłowego zegara biologicznego.
Dwie fazy snu
Nasz sen składa się z dwóch faz. Pierwsza z nich to faza cyklu głębokiego, który odpowiada za proces regeneracji organizmu oraz walki z ewentualnymi patogenami, które przedostały się do naszego organizmu. Druga faza snu, REM, to czas, kiedy w naszym umyśle do głosu dochodzą marzenia senne, ale też koszmary, które uosabiają nasze lęki oraz obawy. W ten sposób umysł porządkuje pewne doświadczenia, które stały się naszym udziałem w ciągu dnia. Może też informować nas o emocjach, które w sobie tłumimy, wskazywać rozwiązania problemów, a nawet ostrzegać przed potencjalnym zagrożeniem. Faza snu REM pomaga nam uporać się z naszymi emocjami.
Co zaburza sen?
Osoby, których sen przebiega prawidłowo, rano budzą się wypoczęte i pełne energii do działania. Niestety, nie zawsze tak jest. Na jakość naszego snu wpływa wiele czynników, w tym sposób spędzania czasu porą wieczorną. Czasem sami zaburzamy nasz cykl funkcjonowania, ponieważ do późna korzystamy z komputerów, tabletów etc., które emitują światło zaburzające funkcje szyszynki, gruczołu, który produkuje hormon snu, zwany melatoniną. Także przewlekły stres wpływa negatywnie na jakość nocnego wypoczynku. Możemy wprawdzie zasypiać bez problemu, ale często budzić się w ciągu nocy.
Podczas snu spowolnieniu ulegają procesy życiowe
Co ciekawe, gdy śpimy, spowolnieniu ulegają procesy trawienne, nerki pracują wolniej, dlatego też rzadziej korzystamy z toalety. Ponadto podczas nocnego wypoczynku zachodzą ważne zmiany w połączeniach nerwowych, które mogą przyczynić się do zapisania w naszej pamięci ważnych informacji, np. definicji, które przyswajaliśmy na egzamin.
Związek między mikroflorą a snem
Wykazano też, że istnieje korelacja między mikroflorą przewodu pokarmowego a snem. Osoby, których nocny wypoczynek przebiega prawidłowo, mają bardziej zróżnicowane szczepy bakterii, które zasiedlają ich jelita. Ponadto w ich jelitach zachodzi wzmożona synteza serotoniny, która odpowiada nie tylko za dobre samopoczucie, ale też stanowi prekursor melatoniny.
Medycyna ajurwedyjska a bezsenność
Karolina i Maciej Szaciłło w swojej książce DobraNOC zwracają się też w kierunku medycyny ajuwerdyjskiej. Sprawdzają, co ona mówi o śnie i w jaki sposób radzi kształtować jego wysoką jakość. Poradnik DobraNOC podchodzi w sposób kompleksowy do problemu bezsenności, znajdziemy tutaj także wskazówki żywieniowe, a nawet gotowe przepisy na posiłki, które korzystnie wpłyną na funkcjonowanie całego organizmu, w tym proces zasypiania.
Jeśli szukasz pięknie wydanej książki, która pomoże uregulować cykl dobowy, to ta autorstwa Karoliny i Macieja Szaciłło świetnie się sprawdzi. Zawiera ona bowiem szereg cennych informacji. Wszystkie zostały skonsultowane z dietetykiem klinicznym, dlatego nie musimy obawiać się o jakość przekazywanej wiedzy. Książka DobraNOC została napisana przystępnym językiem, przez co nawet osoba niemająca szerokiej wiedzy z zakresu biologii powinna ją bez trudu przeczytać.