Specyficzny smak drożdży wciąż budzi spore kontrowersje. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że te mikroorganizmy stanowią bogate źródło składników odżywczych i substancji o działaniu prozdrowotnym.
Zymosan – właściwości przeciwwirusowe
Cukry, które wchodzą w skład drożdży, wykazują działanie przeciwwirusowe. Osoby, które zmagają się z nawracającą opryszczką, powinny uwzględnić je w swojej diecie. Drożdże swoje dobroczynne działanie zawdzięczają zymosanowi. Ten wyjątkowy cukier wzmacnia odporność i mobilizuje organizm do walki z infekcjami.
Wykorzystanie drożdży przy produkcji koncentratów
W związku z tym, iż drożdże stanowią źródło łatwo przyswajalnych białek, znalazły zastosowanie przy wyrobie koncentratów. Te ostatnie wykorzystuje się m.in. w przemyśle wędliniarskim. Koncentrat z drożdży z powodzeniem zastępuje białka sojowe czy kurze.
Ukojenie dla zszarganych nerwów
Osoby, które żyją w permanentnym stresie, powinny regularnie pić drożdże. Zawarte w nich składniki służą nerwom. Jednocześnie łagodzą stres i zmęczenie. Z przeprowadzonych badań wynika, iż drożdże stymulują syntezę neuroprzekaźników, które poprawiają nastrój.
Rola drożdży w leczeniu schizofrenii
Udowodniono, iż drożdże wspomagają leczenie farmakologiczne schizofrenii. Dobroczynne działanie tych mikroorganizmów można łatwo wytłumaczyć. U źródeł wielu zaburzeń psychicznych znajduje się niedobór witaminy B3. Tę substancję znajdziemy w drożdżach.
Osoby, które decydują się na picie drożdży, muszą pamiętać, iż należy zalać je gorącą wodą. W przeciwnym wypadku wprowadzimy do organizmu żywe mikroorganizmy, które wykazują zdolność do fermentacji cukrów. Ten proces biochemiczny może zakończyć się biegunką i bólem brzucha.
Irmina