Hemoroidy są dość powszechną chorobą. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych choruje na nie co najmniej 1/3 ludności. Możemy jedynie przypuszczać, że w Polsce statystyki są podobne.
Najczęstszą jednak przyczyną hemoroidów jest nadwaga i nieprawidłowa dieta lub sposób odżywiania się. Niedobór witamin, minerałów i antyoksydantów zawartych w surowych warzywach i owocach powoduje zaostrzanie się procesu zapalnego oraz brak nadziei na łagodzenie objawów. Wtedy uciekamy się zazwyczaj do farmaceutyków, co niekiedy pomaga, ale też pozostawia skutki uboczne w organizmie lub uzależnia od stosowania syntetycznych środków. Zazwyczaj wtedy z czasem zwiększamy dawkę lub przerzucamy się na coraz to silniejszy lek.
Nożem w hemoroidy
Wszystkie metody chirurgiczne są oczywiście wskazane i niezwykle pomoce w leczeniu zaawansowanych hemoroidów. Należą do nich:
- skleroterapia lub fotokoagulacja podczerwienią – metody inwazyjne powodujące martwicę dużych i wypadających guzów (wskazane przy zaawansowanym stadium choroby)
- metoda Longo – dobra wtedy, gdy hemoroidom towarzyszy wypadanie błony śluzowej odbytnicy; jest to interwencja chirurgiczna polegająca na wycinaniu i zszywaniu
ALNG