Budowa anatomiczna kobiet sprzyja infekcjom okolic intymnych. Panie są szczególnie narażone na atak drożdżaków z rodzaju Candida i bakterii chorobotwórczych. Jak uchronić się przed uciążliwymi infekcjami układu moczowo-płciowego?
Infekcje pochwy a szczepy probiotyczne
Kobietom, które borykają się z dolegliwościami intymnymi, lekarze przepisują antybiotyki i preparaty przeciwgrzybicze. Ogromną rolę w profilaktyce i zwalczaniu infekcji pochwy odgrywają probiotyki.
Czym są probiotyki?
Wśród mikroorganizmów zasiedlających pochwę bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus pełnią istotną rolę. Te drobnoustroje należą do bakterii probiotycznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje probiotyki jako żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości korzystnie oddziałują na organizm gospodarza.
Probiotyki – działanie
Preparaty probiotyczne podaje się doustnie. Zawierają one wyselekcjonowane szczepy bakterii i drożdży o udokumentowanym działaniu zdrowotnym. W skład większości probiotyków wchodzą bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Przeprowadzone badania wykazały, iż te pożyteczne mikroorganizmy w wyniku immunomodulacji pozwalają zachować prawidłową florę fizjologiczną pochwy.
Na rynku można spotkać się z różnymi suplementami diety, które zawierają probiotyczne szczepy z rodzaju Lactobacillus. Jednym z nich jest Profemin Intima{nofollow}. Ten suplement diety zawiera trzy szczepy bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus crispatus, Lactobacillus acidophilus i Lactobacillus brevis. Wchodzą one w skład naturalnej mikroflory układu moczowo-płciowego.
Milena L.