Drogie Panie, miałyście już przyjemność zapoznać się z niezwykłymi domkami z gliny. Czas kontynuować naszą architektoniczną przygodę. Oto kolejna część artykułu o ekologicznych domkach z bajki.
8. W jakim klimacie i na jakim gruncie mogą być stawiane takie domki
Budynki naturalne buduje się w każdym klimacie od pustynnych po Syberię. Różnią się detalami, warstwami i rozwiązaniami architektonicznymi przystosowującymi je do danej strefy klimatycznej. Klimat Polski jest jak najbardziej odpowiedni. Nie stosuje się jednak gliny na elewacjach zewnętrznych ze względu na opady. Tynk wapienny znacznie lepiej się sprawdza.
9. Wymarzony dom dla alergika
To dom perfekcyjny dla alergika głównie ze względu na tynki gliniane – niezwykle poprawiają one jakość powietrza, utrzymując poziom wilgotności w granicach przyjaznych dla błon śluzowych (ok 60% Rh).
10. Czy te ściany są odporne na ogień?
Zdecydowanie! Udowodniło to wiele testów przeprowadzonych w wielu krajach Europy zachodniej. Jednym z najnowszych badań jest test przeprowadzony w Republice Czeskiej wg specyfikacji Eurokodów. Oznacza to że budynki ze słomy będą posiadały certyfikat technologii bezpiecznej pożarowo – pozwoli to wznosić również obiekty użyteczności publicznej – przedszkola, szkoły oraz pensjonaty.
Domki z gliny to wspaniała propozycja nie tylko dla miłośników EKO stylu życia, ale również dla tych, który lubią oryginalny styl oraz chcą mieć wyjątkowy w każdym calu dom. Ile osób może powiedzieć, że sami(chociaż w części) wybudowali Swój wymarzony dom? Dodatkowo, jedynym co Was ogranicza jest Wasza wyobraźnia. To wspaniała możliwość; być Michałem Aniołem Swojej przestrzeni.
Paweł Sroczyński – architekt