domek z piernika

Tradycyjny piernik to symbol smaku Bożego Narodzenia, ale co nam po zwykłym pierniku, jak możemy upiec coś bardziej oryginalnego. Domek z piernika to doskonały pomysł na zajęcie dla dzieci czy mikołajkowy prezent. Z naszymi wskazówkami, krok po kroku przygotujecie bajkowy, a w dodatku jadalny domek.

Domek z piernika – malownicza chatka z bajki

Domek z piernika pamiętamy z bajki o Jasiu i Małgosi, którzy trafili do piernikowej chaty, zamieszkałej przez czarownicę. Lukrowany domek możemy przygotować z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia czy Mikołajek. Jego zrobienie przysporzy wiele radości nie tylko najmłodszym. Wystarczy dać się ponieść wyobraźni, by wyczarować pyszny domek z piernika. Jak to zrobić? Z naszą pomocą nie powinniście mieć żadnego problemu z takim zadaniem. Pora więc sięgnąć po wałki i stolnice, by zacząć pieczenie!

Piernikowe ciasto na domek

Składniki:

  • 600 g mąki pszennej
  • 250 g margaryny
  • 200 g ciemnego cukru
  • 7 łyżek miodu
  • 5 łyżeczek przyprawy do piernika
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej

Lukier do zdobienia

Składniki:

  • 200 g cukru pudru
  • 1 białko

Krok 1. Pieczenie ciasta

Na początku przygotowujemy ciasto na nasz piernikowy domek. Różni się ono nieco od tradycyjnego piernika, jest bardziej twarde, ale oczywiście jadalne. Nasz domek może być częścią świątecznej dekoracji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by go skosztować. W rondelku rozpuszczamy margarynę, miód oraz cukier. W osobnej misce łączymy sypkie składniki na ciasto. Dodajemy do niej płynną, przestudzoną masę i miksujemy na gładkie ciasto. Teraz pora na wycięcie odpowiednich kształtów. Przygotujmy więc z tektury wzór ścian z wyciętymi otworami na okna i drzwi oraz dach. Potrzebujemy cztery ściany i 2 części dachu. Z ciasta, rozwałkowanego na grubość ok. 5 mm, wytnijmy też inne elementy ozdobne, takie jak choinki czy bałwanki. Je także możemy wyciąć z szablonów lub foremek na ciastka. Części domku układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w temperaturze 180 stopni, przez ok. 15 minut. Upieczone ciasto odkładamy do wystudzenia.

Krok 2. Budowanie domku

Upieczone części domku musimy połączyć w jedną całość. W końcu efektem końcowym ma być domek i to nie byle jaki, bo piernikowy, własnoręcznie zbudowany. Naszym materiałem, zastępującym zaprawę będzie lukier. Cukier ucieramy pałką wraz z białkiem, by powstała gęsta masa bez grudek. Lukier musi być gęsty, nie może być wodnisty. Poszczególne elementy domku sklejamy za pomocą lukru. Można zrobić to także karmelem, ale ten z kolei bardzo szybko zastyga, więc należy się spieszyć.

Krok 3. Ozdabianie domku

z piernikaGdy nasz domek stoi stabilnie, możemy przystąpić do jego dekoracji, czyli najprzyjemniejszego etapu pracy. Do dekoracji domku z piernika możemy użyć gotowych, kolorowych posypek, żelków, płatków migdałów, cukierków czy wiórków kokosowych, które dobrze imitują śnieg. Już sam lukier jest atrakcyjny w połączeniu z brązowym odcieniem piernika. Dekoracją chatki, zapewne chętnie zajmą się dzieci. Warto zaopatrzyć się w jednorazowe rękawy do zdobienia,które wypełniamy lukrem. Lukier możemy nakładać w formie różnych wzorków. W połączeniu z kolorowymi ozdobami, nasz domek z pewnością będzie prezentował się doskonale. Wokół niego przyklejmy choinki i bałwanki, co podkreśli zimową scenerię. Domek z piernika będzie piękną i niezwykle pachnącą ozdobą naszego świątecznego stołu.

Katarzyna Antos