Jak zachować ulubione smaki lata w niezmienionej postaci nawet przez całą zimę? Co zrobić, kiedy po obiedzie zostało zbyt wiele jedzenia? Albo jeśli nagle potrzebujemy „szybkiej przekąski” dla niespodziewanych gości? Odpowiedź jest prosta – róbmy mrożonki!
Mrożonki to wszystkie produkty żywnościowe, które są przeznaczone do zamrażania i długotrwałego przechowywania w temperaturze niższej niż -18 stopni C. Mogą to być zarówno warzywa, jak i owoce oraz ryby, mięso, drób, a także gotowe dania jak pierogi, paszteciki, zupy, sałatki a nawet chleb.
Zdrowe czy nie?
Wśród różnych metod długoterminowego przechowywania żywności mrożenie uchodzi za jedną z najefektywniejszych i najzdrowszych. Mrożonki wykazują najbliższą świeżym warzywom wartość odżywczą. Zbadano, że mrożone warzywa i owoce w trakcie gotowania ulegają mniejszemu spadkowi witamin, niż warzywa i owoce świeże! Spożywanie mrożonek w okresie jesienno-zimowym, kiedy dostępność tych produktów jest zmniejszona, może przynieść bardzo dużo korzyści dla zdrowia.
Plusy mrożenia
Mrożenie nie wymaga dodawania żadnych składników, które wpływają na smak czy konsystencję produktów. Po rozmrożeniu żywność powraca do pierwotnego stanu, a dzięki temu zachowuje swoje wszystkie zalety – tak jakby była świeża. W trakcie zamrażania nie obserwuje się utraty składników odżywczych, zmiany struktury białek, straty witamin, a procesy jełczenia tłuszczu zostają zahamowane.
Co mrozić?
Mrozić możemy niemal wszystko – od specjalnie przygotowanych mieszanek warzyw i owoców, poprzez mięso, a na gotowych posiłkach skończywszy. To również ciekawa opcja, gdy nagle zjawią się goście, a my możemy szybko wyjąć z zamrażalnika pyszne danie, sałatkę czy chleb „na czarną godzinę”. Znika też problem marnowania jedzenia, gdy ugotujemy zbyt dużo obiadu – zamrożoną porcję będzie można odgrzać po kilku dniach. Mrożenie jest więc bardzo oszczędnym trybem przechowywania żywności.
Jak przygotować mrożonki
- Wybieramy dojrzałe, zdrowe owoce i warzywa. Mięso również powinno być jak najświeższe i dobrej jakości. Gotowe posiłki nie powinny długo leżeć przed mrożeniem.
- Wstępnie przygotowujemy produkty – myjemy i osuszamy, mięso czyścimy, porcjujemy, warzywa blanszujemy (zanurzamy na minutę we wrzątku a później w zimnej wodzie).
- Do zamrażania używamy tylko specjalnych torebek, folii i pojemników, które są do tego przeznaczone. Nie wydzielają toksycznych substancji pod wpływem temperatury ani nie przywierają do powierzchni mrożonek. Są trwałe i skuteczne.
- Małe porcje wkładamy do torebek lub pojemników do zamrażania, usuwając z wnętrza powietrze. Każdą porcję dobrze jest przełożyć np. folią aluminiową – w ten sposób łatwiej jest wyjąć i rozmrozić tylko jeden kawałek, zamiast całości.
- Każdą mrożonkę należy podpisać – nazwą, datą oraz ilością zamrożonych porcji, aby łatwiej się zorientować przy większych zapasach w zamrażalniku.
- Gotowe posiłki mrozimy natychmiast po ostygnięciu, kiedy są wciąż świeże.
- Mrożenie powinno przebiegać w temperaturze poniżej -18 stopni C.
Mrożonki to dobry sposób nie tylko na zatrzymanie ulubionych smaków lata, ale i na prowadzenie oszczędnej kuchni. A czy Wy, drogie Czytelniczki, też je lubicie i stosujecie?
M. Witczak