domowe-sposoby-na-obnizenie-cisnienia-krwi

Nadciśnienie jest chorobą układu krążenia, na którą zapada około 20% Polaków. Przedstawiamy domowe sposoby na obniżenie ciśnienia krwi, które mogą okazać się pomocne w walce o zdrowie.

Dlaczego należy obniżyć ciśnienie?

Zbyt wysokie ciśnienie prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Do najczęstszych powikłań możemy zaliczyć niewydolność nerek, uszkodzenie wzroku czy udar mózgu. Nieleczone nadciśnienie może również prowadzić do przedwczesnej śmierci. Warto zatem zadbać o nasze zdrowie i zapobiec możliwości wystąpienia nadciśnienia.

Objawy nadciśnienia
Bardzo często okazuje się, że nie jesteśmy świadomi zbyt wysokiego ciśnienia i nie robimny zbyt wiele w kierunku jego obniżenia. Przyjrzyjmy się zatem symptomom, które mogą świadczyć, że nadciśnienie nas dotyczy:

 • bóle głowy
 • zawroty głowy
 • szumy w uszach
 • zaburzenia wzroku
 • krwotoki z nosa
 • bezsenność
 • rozdrażnienie
 • zmęczenie poranne
 • kołatanie serca
 • duszności
 • potliwość
 • nadmierne zmęczenie

Jeśli masz kilka z wymienionych objawów, udaj się do lekarza i sprawdź czy masz zbyt wysokie ciśnienie.

Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

Zanim sięgniemy po tablketki szumnie prezentowane przez koncerny farmaceutyczne, sprawdźmy jak naturalnie można obniżyć ciśnienie. Kluczowa jest tu przede wszystkim zmiana diety. Należy mocno ograniczyć sól spożywaną w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak, że sól występuje również w wielu produktach spożywczych – głównie tych przetworzonych. Lepszym zamiennikiem będzie sól himalajska, a najlepszym przyprawy, więc eksperymentuj do woli. Niemniej ważny jest codzienny ruch – lekarze zalecają co najmniej 30 minut spaceru każdego dnia. Jeśli palisz papierosy i pijesz alkohol w dużych ilościach – zrezygnuj z tego koniecznie. Pozytywny wpływ niefarmakologicznego leczenia nadciśnienia jest potwierdzony naukowo. Nie dotyczy to osób po udarach lub w ciężklim stanie. Jeśli natomiast twoje ciśnienie jest zbyt wysokie, ale chorujesz przewlekle- spróbuj naturalnych metod.

Domowe sposoby na obniżenie ciśnienia

1. Pij dużo wody.
2. Czosnek. W połączeniu z selerem naciowym daje bardzo dobre efekty przy regularnym stosowaniu.
3. Zmień kawę na bezkofeinową.
4. Herbaty ziołowe. Powszechnie wiadomo, że zioła mają pozytywny wpływ na ludzki organizm. Pomocne w walce z nadciśnieniem będą mieszanki ziołowe zawierające lipę, hibiskusa, fiołek trójbarwny, melisę, perz, skrzyp polny, grykę, czarny bez czy głóg.
5. Unikaj stresu. Pomocne są w tym zajęcia relaksacyjne, ćwiczenie oddechu czy po prostu wyciszenie się.
6. Sięgnij po produkty mleczne, które pomogą w obniżeniu ciśnienia krwi.
7. Unikaj przetworzonych produktów.
8. Zadbaj o odpowiednią ilość witamin. Głównie witaminy C. Znajdziesz ją zarówno w owocach jak i warzywach. Sięgaj więc śmiało po cytrusy, czarną porzeczkę, pomidory, kapusty a nawet paprykę.

Pamiętajmy jednak, aby zachować zdrowy rozsądek i nie leczyć się na własną rękę. Nadciśnienie jest poważnym schorzeniem, które należy konsultować z lekarzem,. Przedstawione sposoby są skuteczne, ale w przypadku ciężkiego stadium nie obejdzie się bez leków.

Silvana Ablass