Zauważyłaś ostatnio, że zaczęły drżeć Ci ręce i jesteś zaniepokojona. Jaka może być tego przyczyna? Czy to z powodu nadmiernych stresów, które ostatnio przeżywasz, a może to początek innej, poważniejszej choroby? Wszystko zależy od tego, jakie objawy towarzyszą drżeniu, zacznij więc uważnie obserwować swój organizm.
Drżenie rąk występujące w chorobie Parkinsona jest rytmiczne, pojawia się głównie w momencie, kiedy dłonie leżą swobodnie (np. na kolanach czy wzdłuż ciała), a zanika w chwili poruszania się.
Nie jest to jedyny objaw, przy parkinsonizmie dochodzi jeszcze drżenie innych części ciała: głowy i nóg, zaburzenia ruchu, trudność w wysławianiu się. W leczeniu stosuje się środki farmakologiczne uzupełniające zbyt niski poziom dopaminy w mózgu.
Tremor essentialis
To nazwa drżenia samoistnego, najczęściej występującego problemu z trzęsącymi się rękoma. Osób cierpiących z powodu tremor essentialis jest bardzo dużo. Często choroba uaktywnia się już w wieku szkolnym i rozwija się, przybierając na sile, aż do wieku mocno dojrzałego.
Lekarze nie znają przyczyny drżenia samoistnego, które pojawia się nieoczekiwanie i niestety bardzo rzadko daje się nad nim zapanować. Drżenie może występować zarówno podczas wykonywania czynności (np. noszenia filiżanek z kawą), jak i w bezruchu. Objawy nasilają się pod wpływem stresu i czynników psychicznych (przeświadczenie, że wszyscy widzą trzęsące się ręce). Jako leczenie stosuje się psychoterapię, techniki relaksacyjne oraz środki uspokajające.
M. Witczak