W przeciwieństwie do pozostałych glinek zalecanych w leczeniu i pielęgnacji każdego rodzaju cery, biała glinka przeznaczona jest wyłącznie do cery dojrzałej, suchej bądź naczynkowej. Mimo, iż glinka ta ma nieco węższy od czerwonej i zielonej zakres stosowania, to jednak jest nieoceniona jeśli chodzi o działanie na skórę kobiet dojrzałych.
Biała glinka amazońska
Z kolei glinka amazońska ma trochę inny skład i specyfikę działania. Jest to spowodowane jej pochodzeniem, ale również sposobem powstawania i techniki wydobywania. Klimat obecny w puszczy amazońskiej sprawia, że od czasu do czasu, gdy dochodzi do powodzi w porze deszczowej, terenami zalewowymi staje się bogaty świat roślin i zwierząt bytujących w puszczy oraz pobliskie wioski wraz z domostwami i targowiskami. Najczęściej jednak powódź dotyka tylko poszycia lasu przez co woda zabiera zalegające tam nasiona, owoce i liście drzew tropikalnych.
Spływają one w dół rzeki coraz to bardziej rozpuszczając się w wodzie i osadzając na dnie. Po porze deszczowej tamtejsza ludność schodzi na brzegi rzeki, gdzie na niewielkiej głębokości powstały spore złoża białej mazistej gleby. Po jej zebraniu układają ją równomiernie i wysuszają na słońcu. Tak przygotowaną białą glinkę zwaną w Chinach kaolinem (w Chinach również powstaje glinka biała, choć w innym klimacie) Indianie Ameryki Południowej nakładają ją na twarz lub całe ciało. Starannie aplikują maź w miejscach uszkodzonych, np. na zadrapania, rany i ukąszenia. Glinka zawiera w sobie wiele wartości odżywczych, ze względu na zawartość elementów roślin, szczególnie nasion z drzew. Są one bogate w zdrowe tłuszcze roślinne i wpływają kojąco na wysuszoną i podrażnioną na słońcu i w trakcie wędrówki po dżungli skórę.
ALNG