Do stworzenia powieści Dzielnym będzie przebaczone Chrisa Cleave`a zainspirowały rodzinne historie. Główni bohaterowie stają przed nie lada wyzwaniem. W młodym wieku, który normalnie powinien być czasem beztroski i pierwszych miłości, doświadczają okrucieństwa wojny. Czy w czasie, gdy na froncie umierają kolejni ludzie, takie wartości jak przyjaźń i miłość mają rację bytu?
Wojna wywraca życie ludzi do góry nogami
Główni bohaterowie wiodą szczęśliwe życiu do czasu wybuchu II wojny światowej. Konflikt zbrojny przewraca ich uporządkowane życie do góry nogami. Mary North, która wywodzi się z dobrej rodziny, podejmuje niezwykle odważną decyzję. Kobieta decyduje się nieść pomoc dzieciom upośledzonym umysłowo. W tym celu wstępuje do specjalnej organizacji o charakterze dobroczynnym, czym wprawia swoją rodzinę w konsternację.
Tom Shaw pomaga Mary w znalezieniu pracy. Choć jest mężczyzną, początkowo nie odczuwa potrzeby walki, choć jego przyjaciel Alistair dobrowolnie wstępuje w szeregi armii. Shaw decyduje się zaciągnąć do wojska dopiero wówczas, gdy widzi, że działania zbrojne nie zakończą się po kilku tygodniach, lecz znacznie wydłużą się w czasie.
Życie w strachu o własne życie
Losy Alistaira, Toma i Mary nieustannie splatają się ze sobą. Wojenna zawierucha zmienia ich życie nie do poznania. To właśnie podczas tych dramatycznych wydarzeń dochodzi do ogromnych przetasowań w wyznawanych przez nich wartościach. Główni bohaterowie poznają, co to znaczy żyć w nieustannym strachu o życie swoje i swoich bliskich. Nieoczekiwanie zaczynają dostrzegać uroki dawnego życia, którego wcześniej nie doceniali. W ich przypadku sprawdza się powiedzenie, że pewne rzeczy nabierają dla nas wartości dopiero wówczas, gdy je tracimy. Alistair, Tom i Mary postanawiają żyć pełnią życia i oddawać się uczuciom, których doświadczają. Pewne wartości, w tym przyjaźń i miłość, nigdy nie tracą na aktualności.
Historia o skomplikowanej miłości
Dzielnym będzie przebaczone to nie tylko wielowątkowa, skomplikowana historia o miłości, która nadaje sens naszemu życiu. To także historia o koszmarze wojny i bombardowaniu Londynu. Dla wielu ludzi ogarniętych konfliktem zbrojnym niektóre wartości straciły rację bytu, bo „ludzkim można pozostać tylko w ludzkich warunkach”. Niektórym bohaterom powieści udaje się jednak do końca pozostać wiernym normom etycznym.
Uprzedzenia w XX-wiecznym Londynie
Chris Cleave w powieści Dzielnym będzie przebaczone zwraca też uwagę czytelników na problem uprzedzeń i konwenansów. Mary, która wywodzi się z wpływowej rodziny, nie może liczyć na zrozumienie swojego środowiska. Jak to bowiem możliwe, aby tak dobrze urodzona młoda kobieta dobrowolnie postanowiła odrzucić wygodne życie na rzecz pomocy wyrzutkom i dzieciom upośledzonym? Ludzie z wyższych sfer rie rozumieją jej wrażliwości, bowiem im samym brakuje empatii.
Irmina Cieślik