Zanim pojawiła się antykoncepcja, życie kobiet często przypominało grę w rosyjską ruletkę. Każdy stosunek płciowy mógł zakończyć się nieplanowaną ciążą. W rezultacie seks nie stanowił dla wielu kobiet żadnej przyjemności, lecz źródło lęku i licznych obaw. Kolejne porody mocno obciążały organizm kobiety, stopniowo go wyniszczając. Panie nie zawsze miały też siły i środki do opieki nad licznym potomstwem. Pigułka antykoncepcja zmieniła ich życie nie do poznania. Dziś e-recepta na tabletki antykoncepcyjne znajduje się na wyciągnięcie ręki. W naszym artykule podpowiadamy, jak szybko ją uzyskać.
Spis treści:
- Mechaniczne metody antykoncepcji – prezerwatywa i jej zalety
- Jakie wady mają globulki dopochwowe i żele plemnikobójcze?
- Tabletki antykoncepcyjne – ich zalety i wady
- Plastry antykoncepcyjne rozwiązaniem dla kobiet cierpiących na schorzenia wątroby
- Dla kogo zastrzyki antykoncepcyjne i implanty antykoncepcyjne?
- E-recepta na tabletki antykoncepcyjne – jak szybko ją uzyskać?
Mechaniczne metody antykoncepcji – prezerwatywa i jej zalety
Dziś do dyspozycji mamy różne metody antykoncepcji. Do środków zapobiegających ciąży o działaniu mechanicznym zaliczamy prezerwatywy. Te cieszą się dużą popularnością, ponieważ można je zakupić bez recepty i dowodu osobistego. Bez trudu nabędziemy je w aptece, w supermarkecie czy na stacji benzynowej. Przy czym kondomy najlepiej kupować w aptece, aby te nie były narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, które mogłyby przyczynić się do ich uszkodzenia. Ważny jest także termin ważności. Jeśli prezerwatywy mają nadrukowaną datę, która już minęła, nie należy ich stosować, ponieważ mogą nam nie zapewnić należytej ochrony przed nieplanowaną ciążą. Kondomy to jedyna metoda antykoncepcji, która nie tylko zapobiega zapłodnieniu, ale też chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym wirusami HIV, HCV, HBC i HPV oraz bakteriami odpowiedzialnymi za kiłę, chlamydiozę czy rzeżączkę. W związku z tym warto stosować je zawsze wówczas, gdy uprawiamy seks z nowo poznanym partnerem, który może być potencjalnym nosicielem groźnych chorób. Prezerwatywy mają jednak tę wadę, że mogą zsuwać się podczas stosunku lub pękać.
Jakie wady mają globulki dopochwowe i żele plemnikobójcze?
Antykoncepcja chemiczna obejmuje globulki dopochwowe i żele plemnikobójcze. Nie są to jednak najlepsze metody zapobiegania ciąży. Wskaźnik Pearla pokazuje bowiem, że wiele par korzystających z tych form antykoncepcji, odnotowuje wpadkę. Specjaliści uważają, że globulki dopochwowe i żele plemnikobójcze można traktować jako dopełnienie innych metody zapobiegania ciąży w celu zapewnienia ich większej skuteczności.
Tabletki antykoncepcyjne – ich zalety i wady
Najbardziej skuteczną formą zapobiegania ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Ta, wbrew pozorom, nie ogranicza się jedynie do pigułek antykoncepcyjnych. Do dyspozycji mamy także plastry antykoncepcyjne, zastrzyki antykoncepcyjne oraz implanty antykoncepcyjne. Każda ze wspomnianych metod ma swoje zalety i wady. Pigułki antykoncepcyjne, które cieszą się największą popularnością wśród Polek, skutecznie zapobiegają ciąży pod warunkiem, że są zażywane systematycznie, a kobieta nie wymiotuje i nie zmaga się z biegunką. Niestety, wiele z nas zapomina, że po tabletki antykoncepcyjne zawsze należy sięgać o tej samej godzinie. W rezultacie często zdarza nam się pominąć pigułkę, co skutkuje osłabieniem działania antykoncepcyjnego. Także zatrucie pokarmowe, któremu towarzyszą wymioty oraz biegunka, przyczynia się do wydalenia tabletki z organizmu, co może zwiększać ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Jeśli zapomniałaś o pigułce lub ją zwróciłaś w dość krótkim czasie od zażycia, powinnaś stosować zapobiegawczo dodatkową formę antykoncepcji, np. prezerwatywę. Należy również pamiętać o tym, że tabletki antykoncepcyjne nie są rozwiązaniem pozbawionym wad. Mogą obciążać wątrobę, dlatego niewydolność tego narządu stanowi poważne przeciwwskazanie do ich stosowania. Pigułki antykoncepcyjne są odradzane także kobietom o zwiększonej predyspozycji do zatorów oraz tym, u których wystąpił rak piersi lub macicy w najbliższej rodzinie.
Plastry antykoncepcyjne rozwiązaniem dla kobiet cierpiących na schorzenia wątroby
Plastry antykoncepcyjne stanowią idealne rozwiązanie dla zapominalskich oraz osób cierpiących na schorzenia wątroby. Te ostatnie uniemożliwiają stosowanie pigułek antykoncepcyjnych. Choć w przypadków plastrów i tabletek mamy do czynienia z podobnym składem – zawierają one syntetyczne pochodne gestagenów i estrogenów, to różni je sposób uwalniania substancji czynnych. W przypadku pigułek antykoncepcyjnych proces ten zachodzi w obrębie przewodu pokarmowego, a dokładnie jelit. Natomiast plastry antykoncepcyjne uwalniają żeńskie hormony płciowe poprzez skórę. W obu przypadkach hamują one owulację i zmieniają właściwości reologiczne śluzu, uniemożliwiając zapłodnienie. Plastry antykoncepcyjne przykleja się do ramienia, górnej części pleców, brzucha czy pośladka. Nie można ich jednak umieszczać na piersi. Jeśli dziś o godzinie 12 przykleimy plaster antykoncepcyjny, to za tydzień także o godzinie 12 musimy przykleić nowy na miejsce starego, a za dwa tygodnie o godzinie 12 odklejamy plaster i przyklejamy kolejny. Po upływie 21 dni od dzisiejszej daty plaster należy odkleić i odczekać 7 dni. W tym czasie powinno wystąpić krwawienie menstruacyjne. Jakie wady mają plastry antykoncepcyjne? Niektóre kobiety nie lubią ich nosić z powodów estetycznych, nie chcą też, aby wszyscy wiedzieli, w jaki sposób zabezpieczają się przed nieplanowaną ciążą. Ponadto plastry antykoncepcyjne są nieco droższe niż pigułki, co niektóre osoby może zniechęcać do ich zakupu.
Dla kogo zastrzyki antykoncepcyjne i implanty antykoncepcyjne?
Do dyspozycji mamy także zastrzyki antykoncepcyjne oraz implanty antykoncepcyjne. W przypadku obu rozwiązań możemy na pewien czas zapomnieć o zapobieganiu ciąży. Niestety, są to metody nieodwracalne w tym sensie, że jeśli z nich skorzystamy, to przez określony czas nie będziemy mogły zajść w ciążę. Po jego upływie płodność powróci. Zastrzyki antykoncepcyjne oraz implanty antykoncepcyjne nie są zatem dobrym rozwiązaniem w przypadku kobiet, które nie mają jasnych planów dotyczących ewentualnego macierzyństwa.
E-recepta na tabletki antykoncepcyjne – jak szybko ją uzyskać?
Nieoczekiwanie trafiła ci się możliwość wyjazdu na urlop do egzotycznego kraju? A może wyjechałaś służbowo do innego miasta i zapomniałaś zabrać ze sobą tabletki antykoncepcyjne? Żyjemy w pośpiechu, życie często przynosi nam niespodzianki. Nic dziwnego, że e-recepta na tabletki antykoncepcyjne jest nam nierzadko potrzebna od ręki. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na wizytę u swojego ginekologa za 3 tygodnie, ponieważ pigułki antykoncepcyjne kończą nam się znacznie szybciej. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi e-recepta na tabletki antykoncepcyjne. Jeśli stosujesz tę formę zapobiegania ciąży od pewnego czasu i trafiłaś na pigułki, które ci służą, uzyskanie recepty na pigułki nie będzie stanowiło problemu. Wystarczy, że skorzystasz z rozwoju telemedycyny i w tym samym dniu umówisz się na teleporadę lekarską. E-recepta na tabletki antykoncepcyjne wymaga tylko podania numeru PESEL. Od ginekologa otrzymasz 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL podasz w aptece w celu wykupienia pigułek.