Myślałaś, że kuchnia ekologiczna to tylko gotowanie zdrowych potraw? Aby ich jedzenie miało sens muszą być przygotowane w odpowiednich warunkach. Podpowiadamy jak urządzić wnętrze kuchni, aby było bardziej eko.
Podstawy ekologicznej kuchni
Aby żyć zgodnie z ekologią, będziesz musiała zrobić niemałą rewolucję w swojej kuchni. Przede wszystkim muszą z niej zniknąć pewne sprzęty: kuchenka mikrofalowa, aluminiowe garnki, teflonowe patelnie, plastikowe pojemniki i przybory do gotowania. Opróżnij szafki ze wszystkich jednorazowych woreczków na drugie śniadanie, folii aluminiowej i plastikowych opakowań – a przy okazji możesz zrobić porządek i sprawdzić, czy gdzieś nie zalegają sztuczne zupki w proszku albo przeterminowane produkty.
Najlepiej jest stosować sprzęty energooszczędne, które pobierają jak najmniej prądu i wody. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wymianę lodówki czy zmywarki, staraj się ekonomicznie wykorzystywać sprzęty starszej generacji. Kolejną żelazną zasadą ekologii w kuchni jest segregacja odpadów. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, musisz koniecznie zakupić 4 pojemniki: na szkło, papier, tworzywa sztuczne i odpady organiczne.
Sprzęty w ekologicznej kuchni
Jeśli pozbyłaś się już wszystkich niechcianych rzeczy, czas na zapełnienie Twojej kuchni w nowe, bardziej przydatne sprzęty. Przydadzą się garnki ze stali nierdzewnej lub ceramiczne, żeliwna patelnia, drewniane przybory do gotowania, szklane i papierowe pojemniki do przechowywania żywności. Niech na Twoim blacie zagości sokowirówka lub wyciskarka, a w codziennym użyciu znajdzie się blender i filtr do wody. Możesz spróbować takich nowości, jak własny młynek do mąki czy kiełkownica – przyrząd do hodowania kiełków. Zamiast elektrycznego robota kuchennego lepiej zainwestować w wiecznie żywe przybory kuchenne: tarkę, obieraczkę, krajarkę do cebuli, szatkownicę.
M. Witczak