ekologiczne-podrozowanie

Codziennie korzystamy ze środków transportu: to w drodze do pracy, na zakupy lub gdy udajemy się na odpoczynek. Wybieramy ten rodzaj komunikacji, który jest dla nas najwygodniejszy oraz oczywiście dostosowany do naszych możliwości finansowych. Co zrobić aby podróżowanie było bardziej ekologiczne?

Transport jest źródłem znacznych ilości CO2 emitowanych do środowiska. Negatywne zmiany klimatyczne pojawiły się wraz z rozwojem komunikacji. Dawniej posiadanie samochodu było dobrem luksusowym, teraz nie wyobrażamy sobie życia bez auta, co więcej statystycznie każdy posiadacz prawa jazdy dysponuje własnym pojazdem. W przeliczeniu na liczbę użytkowników, łączna ilość emisji CO2 do atmosfery liczona jest już w miliardach ton.
Dlatego tak ważne są nasze codzienne wybory, co do rodzaju komunikacji z jakiej korzystamy.

Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby podróżować bardziej ekologicznie.* Podstawową zasadą jest aby w miarę możliwości korzystać z komunikacji zbiorowej. Oczywiście jest ona uzależniona od warunków panującej w danym regionie i tylko możemy pomarzyć o tak rozwiniętej linii metra jak w dużych miastach Europy Zachodniej czy szybkich kolejach. Ale i w naszym kraju podróżowanie pociągiem do pracy, czy też na dłuższych dystansach z roku na rok staje się bardziej komfortowe.

Taki sposób podróżowania oprócz tego, że jest przyjazny dla środowiska jest również znacznie tańszy, tym bardziej jeśli zdecydujemy się na wykupienie biletu na dłuższy okres czasu, tzw. miesięcznego. Podczas podróży, gdy nie musisz być skupiona na kierowaniu pojazdem możesz nadrobić zaległości w prasie, dokończyć makijaż czy choćby zjeść śniadanie. Dojazd do pracy koleją bywa często znacznie szybszy niż samochodem, bo pamiętaj omijają cię korki czy też nieprzewidziane sytuacje na drodze, nie wspominając już o awarii samochodu, czego oczywiście nikomu nie życzę.

Borys