To naturalne, że kobiety rozważające przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej mają mnóstwo pytań i obaw z tym związanych. Aby rozwiać pewne wątpliwości razem z ekspertami: ginekologiem, prof. Grzegorzem Jakielem oraz seksuologiem, drem Andrzejem Depko opracowaliśmy listę mitów dotyczących doustnej antykoncepcji hormonalnej, które najczęściej są przytaczane przez pacjentki w gabinecie lekarskim oraz często poza nim.
MIT nr 3: Przerwa w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych jest wskazana przy długotrwałym stosowaniu tego typu antykoncepcji, aby po prostu „oczyścić” organizm.
prof. Grzegorz Jakiel, ginekolog: Przede wszystkim o tym czy możemy przyjmować tabletki antykoncepcyjne i jak długo decyduje ginekolog. Miejmy na uwadze jednak fakt, że nowoczesne preparaty są bezpieczne w czasie długotrwałego stosowania, więc nie ma konieczności robienia przerw. Ich przyjmowanie pod kontrolą lekarza może trwać wiele lat. Dlatego biorąc pigułkę należy pilnować terminów badań kontrolnych u ginekologa i wykonywać wszystkie zlecone przez niego badania.
MIT nr 4: Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej należy dodatkowo przyjmować tabletki osłonowe.
dr Andrzej Depko, seksuolog: Preparaty osłonowe to po prostu suplementy diety, których zadaniem powinna być ochrona organizmu przed skutkami ubocznymi przyjmowanych leków. W przypadku antykoncepcji hormonalnej panie często skarżą się na obniżone libido, przyrost masy ciała, czy też obawiają się zwiększonego ryzyka wystąpienia powikłań w obrębie układu krążenia. Wymienione objawy niewątpliwie świadczą o źle dobranej antykoncepcji. Należałoby się zastanowić nad takim stanem rzeczy, gdyż w dzisiejszych czasach dostępności do szerokiej gamy tabletek antykoncepcyjnych powinna przekonać kobiety do tego, że nie muszą godzić się ze skutkami ubocznymi stosowanych pigułek. Dlatego zamiast stosowania na własną rękę suplementów diety, które w większości wypadków po prostu nie działają, zachęcam panie do szczerej rozmowy na temat skutków ubocznych i obaw z nimi związanych ze swoim ginekologiem.
MIT nr 5: Antykoncepcja hormonalna to skuteczna metoda zapobiegania ciąży, ale w żaden sposób nie wpływa na wygląd kobiety.
prof. Grzegorz Jakiel, ginekolog: Głównym zadaniem antykoncepcji hormonalnej jest oczywiście zapobieganie ciąży, jednak stosowanie pigułek może wpływać korzystnie również na inne sfery zdrowia kobiety, w tym na jej wygląd. Często rodzaj tabletki dobierany jest właśnie pod kątem poprawy jakości życia pacjentki, m.in. gdy pacjentka boryka się z uciążliwymi dolegliwościami miesiączkowymi. Innym przykładem pozaantykoncepcyjnych korzyści pigułek antykoncepcyjnych są tabletki o silnym działaniu anty–androgenowym, które poprawiają wyglądu skóry poprzez zmniejszenie łojotoku
i zmian trądzikowych. Pomagają również w zlikwidowaniu nadmiernego owłosienia. Udowodnione naukowo działanie na poprawę tych aspektów kobiecego wyglądu mają tabletki na bazie octanu chlormadinonu, które od jakiegoś czasu są już dostępne dla pacjentek w Polsce.
Autor zewnętrzny