Szacuje się, że introwertycy stanowią od 30 do 50% społeczeństwa. Jest to cecha uwarunkowana genetycznie. Osoby introwertyczne czerpią energię z wewnątrz, wolą spotkania z pojedynczymi, zaufanymi przyjaciółmi niż wielkie imprezy, na których można poznać nowych ludzi. Z kolei ekstrawertycy odczuwają radość z kontaktów międzyludzkich, nie mają większych trudności z nawiązywaniem nowych znajomości. Jessica Pan postanowiła sprawdzić, czy introwertyk może stać się ekstrawertykiem. Czy rzeczywiście życie tego drugiego jest dużo ciekawsze? Efektem jej eksperymentów jest książka Ekstra rok z życia introwertyczki, która została napisana z przymrużeniem oka.
Zagubiony introwertyk pośród ekstrawertyków
Jessica Pan od początku czuła się wyobcowana. Wychowała się w rodzinie otwartej na innych ludzi i zawieranie nowych znajomości. Jej bracia chętnie zapraszali innych i urządzali dla nich imprezy. Jess nigdy tego nie rozumiała. Dla niej spotkania w dużym gronie jawiły się jako męczące. Unikała imprez jak diabeł święconej wody, podczas nich źle się czuła.
Unikanie ludzi
Gdy Jessica Pan dorosła, postanowiła znaleźć swoje miejsce na Ziemi. W tym celu udała się do Pekinu, gdzie pracowała jako redaktorka. To właśnie podczas wykonywania pracy zawodowej poznała swojego przyszłego męża. Po pewnym czasie wraz z nim wyjechała do Londynu. Tam dość szybko padła ofiarą przestępstwa i straciła wizę zezwalającą jej na pracę. W rezultacie nie mogła też wyjechać z kraju. Była w nim uwiązana. Gdy sytuacja uległa poprawie, znalazła pracę, spędzała w niej całe dnie. W końcu poczuła, że to zła droga. Zamknęła się w domu, skąd pracowała zdalnie.
Czy introwertyk może zostać ekstrawertykiem?
Z czasem jednak Jessica Pan zaczęła czuć się jak osoba przegrana. Nie miała dobrej pracy, brakowało jej prawdziwych przyjaciół i pasji. Postanowiła coś zmienić w swoim dotychczasowym życiu. Uznała, że za jej problemami może stać introwersja. Postanowiła sprawdzić, co się stanie, jeśli zacznie przekonywać się do aktywności typowych dla ekstrawertyków. Czy to pomoże jej znaleźć przyjaciół, lepszą pracę i wniesie radość do dotychczasowego życia?
Czy ekspozycja to najlepszy sposób na lęk społeczny?
Jessica Pan na początek zapisała się na siłownię. Później natomiast zaczęła podejmować różne aktywności, które zazwyczaj przypisujemy ekstrawertykom. Uznała bowiem, że ekspozycja odgrywa kluczową rolę w walce z lękiem społecznym. Musi zatem zacząć zagadywać nieznajomych w metrze, udać się na samotne wakacje czy imprezy. Czy jednak wprowadzone zmiany wpłynęły pozytywnie na życie autorki książki Ekstra rok z życia introwertyczki? O tym przekonacie się, sięgając po ten niecodzienny tytuł.
Ekstra rok z życia introwertyczki, czyli książka godna uwagi
Omawiana książka pozwala znaleźć odpowiedź na pytanie, czy introwertyk może skierować się w kierunku ekstrawersji i odnaleźć w tym radość? A może powinniśmy być wierni swojemu typowi osobowości, bo wszelkie działania sprzeczne z nim są z góry skazane na niepowodzenie? Niewątpliwie Ekstra rok z życia introwertyczki to tytuł godny uwagi, ponieważ pozwala spojrzeć na problem z niezwykle ciekawej perspektywy.