Elastografia to nowoczesne, zrewolucjonizowane badanie ultrasonograficzne (USG), które pozwala ocenić twardość tkanek. Analiza ucisku piersi precyzyjnie określa ich kondycję. Dzięki temu skuteczność wykrywania nowotworów znacznie się poprawiła, a pacjentki nie są narażone na wykonywanie dodatkowych, bolesnych badań diagnostycznych.
Przebieg badania
Elastografia prawie niczym nie różni się od zwykłego USG. Wykonywana jest takim samym urządzeniem ultrasonograficznym, ale na aparat zakładana jest specjalna głowica. Podczas badania lekarz uciska nią piersi, aby zobaczyć jak tkanka reaguje na ściskanie i jakie wykazuje właściwości mechaniczne. Urządzenie pokazuje analizę na bieżąco. Na ekranie monitora pojawiają się kolorowe odczyty z przeprowadzonego badania. Elastografia pozwala na bardzo precyzyjne określenie rodzaju i wielkości zmian, a także na dokładne wskazanie miejsca do przeprowadzenia biopsji guza.
Badanie elastograficzne jest znacznie bardziej dokładne niż zwykłe USG. Widać na nim wszystkie miejsca zmienione chorobowo, również we wczesnym stadium nowotworu. Daje to o wiele większą niż do tej pory szansę na skuteczną diagnostykę i szybkie leczenie.
M. Witczak