embolizacja-miesniakow-macicy

W ciągu swojego życia kobiety narażone są na wiele chorób. Jedną z najczęstszych dolegliwości są mięśniaki macicy, występujące u blisko połowy kobiet w wieku menopauzalnym. Mięśniaki kojarzą się zazwyczaj z usunięciem macicy, jednak istnieje mniej inwazyjny sposób – embolizacja.

Kiedy stosuje się embolizację mięśniaków macicy

Jeśli u danej kobiety występują jakieś przeciwwskazania do leczenia operacyjnego, wtedy embolizacja jest dobrym wyjściem. Główne przeciwwskazania: jeśli jednak kobieta jest otyła, ma nadciśnienie tętnicze, chorobę zakrzepową, przewlekłą niewydolność nerek bądź ma jakąś infekcję narządu płciowego lub jest przeziębiona. Także wtedy, gdy mięśniaki są uszypułowanie (czyli połączone z trzonem macicy za pomocą pasma tkanki łącznej), embolizacja nie może być przeprowadzona.

Jak przebiega zabieg embolizacji?

Embolizacja mięśniaków macicy przeprowadzana jest w znieczuleniu. Sam zabieg trwa niecałą godzinę. Do miednicy wprowadzany jest cewnik, przez który podawany jest kontrast. Kontrast jest wprowadzany po to, aby na monitorze były dobrze widoczne tętnice.

Kolejnym krokiem jest zaaplikowanie preparatu embolizacyjnego PVA. Preparat ten zamyka naczynia krwionośne, które zaopatrują mięśniaka w krew, składniki odżywcze i tlen. Po upływie około pół godziny lekarz usuwa cewnik, a w miejscu ukłucia zakłada specjalny opatrunek. Czasami pacjentki odczuwają lekki ból w podbrzuszu.

Po kilku godzinach po zabiegu można już pić i jeść, choć w szpitalu należy pozostać przez kilka dni. A przez kolejny miesiąc nie wolno wykonywać większego wysiłku fizycznego.

Sabina Sosnowska