Katarzyna Czyż jest doktorem nauk prawnych oraz absolwentką jednolitych studiów magisterskich z zakresu psychologii. Autorka poradnika Emocje zadbane i masz wyje**ne ma już na koncie jeden bestseller. Dlaczego warto sięgnąć po jej najnowszą książkę?
Dlaczego wypieranie emocji nie ma sensu?
Emocje – czy tego chcemy, czy nie, wpływają na nasze życie. Nie da się przed nimi uciec, choć niektórzy próbują je wypierać, co tylko jeszcze gorzej odbija się na ich życiu. Jesteśmy tylko ludźmi. Niezależnie od tego, co myślimy o sobie, przed emocjami nie możemy uciec. Musimy je zrozumieć, nauczyć się nimi zarządzać, aby nie przejęły kontroli nad naszym życiem.
Co mówią nasze emocje?
Niegdyś emocje dzielono na pozytywne i negatywne. Obecnie psycholodzy skłaniają się ku temu, że te same w sobie nie są dobre lub złe. Emocje to tylko informacja dla nas, że coś nas cieszy albo martwi. To również odpowiedź na to, gdy przekraczamy swoje granice lub pozwalamy na to innym. W takiej sytuacji pojawia się złość, o której zwykliśmy myśleć wyłącznie w negatywnym kontekście.
Koncepcja Wewnętrznego Dziecka a znaczenie stanów emocjonalnych
Katarzyna Czyż w swoim poradniku Emocje zadbane i masz wyje**ne odnosi się do koncepcji Wewnętrznego Dziecka, Wewnętrznego Rodzica i Wewnętrznego Dorosłego. To, co czujemy, emocje i potrzeby, których doświadczamy, to Wewnętrzne Dziecko. To właśnie ono często w naszym imieniu domaga się odpoczynku, gdy nadmiernie forsujemy swój organizm. Wewnętrzny Rodzic to nierzadko pewne matryce, którymi nasiąkliśmy w domu rodzinnym lub w szkole. Np. zawsze, gdy chcieliśmy odpocząć, mówiono nam, że jesteśmy leniwi. Teraz w dorosłym życiu również pojawia się ten głos. Wewnętrzny Dorosły stanowi obiektywne spojrzenie na sytuację.
Poradnik o emocjach zawierający wątki autobiograficzne
W celu omówienia szerokiej palety emocji Katarzyna Czyż odnosi się do przykładów z własnego życia. Pokazuje, jak początkowo chciała walczyć o swoją wizję okładki pierwszego bestsellera i dlaczego jej postawa nie była dobra. Omawia też idealizm młodzieńczy, którego doświadczyła zaraz po studiach, mierząc się z rzeczywistością na rynku pracy. Wszystko to pozwala lepiej zrozumieć emocje. Pokazuje też, że podobnych stanów doświadczamy wszyscy, niezależnie od swojego wykształcenia.
Emocje zadbane i masz wyje**ne – jak zarządzać emocjami?
Katarzyna Czyż zwraca uwagę, że tym, z czym często mamy problem, to nieumiejętność zarządzania emocjami. Nie umiemy rozpoznać, co czujemy i dlaczego. Nie wiemy, z czego wynikają owe stany. Nierzadko pozwalamy się im porwać, przez co kłócimy się z otoczeniem, a nawet urządzamy karczemne awantury. Ucieczki od emocji szukamy w alkoholu, substancjach psychoaktywnych czy w mediach społecznościowych. Niestety, dopóki nie zaopiekujemy się swoimi emocjami, te zawsze będą nami rządzić. To właśnie niezadbane emocje odpowiadają za nasze złe samopoczucie i życiowe porażki.
Emocjonalny spokój a samoświadomość
Emocje, których doświadczamy, trzeba przede wszystkim zaakceptować, dać sobie do nich pranie. Następnie je nazwać, zobaczyć, co w sobie kryją. Gdy zrozumiemy ich sens, możemy podjąć stosowne działania. Także świadomość emocji pozwala nam wieść lepsze życie. Wiedząc, co czujemy i dlaczego, możemy bowiem zaopiekować się swoimi emocjami, co przynosi niesamowitą ulgę.
Książka z dziedziny samorozwoju, którą musisz poznać
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zatroszczyć się o swój emocjonalny spokój, koniecznie sięgnij po najnowszy poradnik Katarzyny Czyż pt. Emocje zadbane i masz wyje**ne. Został on napisany niezwykle przystępnym językiem. Na dodatek zawiera sporo wątków autobiograficznych, które stanowią doskonałą ilustrację do zrozumienia wiedzy nt. emocji, którą autorka próbuje przekazać.