endoproteza-stawu-kolanowego

Endoproteza stawu kolanowego to wstawienie implanta na miejsce uszkodzonego stawu. Ile trwa zabieg endroprotezy, jakie są jej rodzaje i jak wygląda rehabilitacja po operacji? Przeczytaj ten tekst i dowiedz się czy jesteś narażona na kłopoty z kolanami.

Staw do wymiany

Głównym wskazaniem do operacji są zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe obejmujące staw kolanowy. Zabieg jest polecany w szczególności tym pacjentom, u których ból znacznie ogranicza codzienną aktywność, a środki przeciwbólowe i fizjoterapia nie przynoszą zadowalających efektów.

Przebieg operacji kolana

Na jeden dzień przed planowaną operacją pacjent otrzymuje antybiotyki zapobiegające zakażeniu oraz heparynę, która chroni przed zakrzepami. Sam zabieg trwa nie dłużej niż 4 godziny (zwykle około 1 godziny), a chory pozostaje w szpitalu przez około 10 dni. W tym czasie pacjent wykonuje ćwiczenia usprawniające pod okiem rehabilitanta i uczy się chodzić za pomocą kul łokciowych. Zdjęcie szwów następuje zwykle po 14 dniach od operacji. Do 4 tygodni po zabiegu stosuje się zastrzyki z heparyny zapobiegające zakrzepom.

Rezultaty zabiegu endroprotezy

Zabieg wymiany stawu kolanowego, choć nie gwarantuje sukcesu, w większości przypadków powoduje znaczne zmniejszenie lub całkowitą likwidację bólu. Jeśli pacjent stosuje się do wskazań lekarskich i zaleceń rehabilitanta, ma szanse powrócić do normalnej sprawności ruchowej, a nawet do rekreacyjnego uprawiania sportu.

Źródło: www.rehabilitacja.wieszjak.pl

Adrianna Słubik