endoskopia-czyli-wziernikowanie

Wziernikowanie jest jedną z najbezpieczniejszych metod diagnostycznych, gdyż pozwala przyjrzeć się choremu obszarowi we wnętrzu naszego ciała, przy minimalnych zabiegach lekarskich. Endoskopia pozwala uniknąć operacji i jest niezastąpionym sposobem diagnostycznym.

Najlepszym sposobem na zbadanie jelita cienkiego jest endoskopia kapsułkowa, która polega na połknięciu nierozpuszczalnej kapsułki z małą kamerą-aparatem fotograficznym. Wędruje ona przez cały układ pokarmowy, wykonując około 50 000 zdjęć, co pozwala na dokładną diagnozę całego jelita cienkiego. Kapsułka jest wydalana wraz z pokarmem. Jedyną wadą tej metody jest brak możliwości pobrania próbki.

Niektóre endoskopy nie wnikają głęboko w ciało, tylko dzięki światłu i systemowi luster przybliżają obraz przełyku (stroboskopia) czy ucha wewnętrznego (otoskopia).

Skuteczne badanie profilaktyczne

Dzięki endoskopom lekarz może nie tylko zobaczyć zmiany, ale również dokonać szeregu zabiegów mikrochirurgicznych – usunąć polip, usunąć kamień nerkowy czy żółciowy. Możliwe też są większe zabiegi, na przykład u wycięcie wyrostka robaczkowego, śledziony, całego woreczka żółciowego.

Endoskopowo można również opatrywać małe ranki przełyku, ścianek żołądka czy jelita. Dzięki nowoczesnej technice badanie jest bezbolesne (może być jedynie nieprzyjemne), bardzo pomocne i pozwala zapobiegać rozwojowi wielu chorób.

Joanna Pastuszka-Roczek