epilepsja-czyli-padaczka

Na padaczkę, inaczej zwaną epilepsją lub chorobą świętego Walentego choruje 1% ludzi w Polsce, czyli około 400 tysięcy osób. Choroba ta dotykała często wielu wybitnych ludzi, m.in. Dostojewskiego, Aleksandra Macedońskiego czy Beethovena.

  • Urazy mózgu

W przypadku padaczki nie bez znaczenia pozostają przebyte urazy mózgu. Drgawki mogą się, bowiem pojawić w trakcie reakcji kompensacyjnych organizmu. Istnieje również hipoteza, iż tak zwana blizna glejowa powstała po urazach mózgu, jest jednym z czynników powodujących pojawienie się ogniska padaczkowego.

  • Bodźce zewnętrzne

Jedną z często wskazywanych przyczyn napadów padaczkowych są również zmieniające się z dużym natężeniem różnorodne bodźce, głównie dźwięki i zapachy.

  • Wahania hormonalne

Do napadu padaczkowego mogą się również przyczynić wahania hormonalne, związane na przykład z menstruacją, a także stan gorączkowy, zmiana aktywności falowej mózgu, czyli przejście organizmu od stanu snu do czuwania i odwrotnie. Również zmęczenie, długotrwały brak snu oraz szereg stanów fizjologicznych organizmu. Najczęściej wśród nich wskazywane, to niedocukrzenie, niedotlenienie, niewydolność adrenergiczna, jak również zaburzenia wodno – elektrolitowe.

Zuzanna Górka