lifting twarzy
Zdjęcie autorstwa Tima Miroshnichenko z Pexels

Twarz jest elementem ciała, na który wielu z nas zwraca największą uwagę. Dążymy do tego, by zachować jej młody wygląd, niestety nie zawsze właściwa pielęgnacja czy zabiegi kosmetyczne są wystarczające, by zatrzymać czas i cieszyć się gładką cerą. Z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetyczniej, w tym niezwykle popularny lifting twarzy. Sprawdź, kiedy warto go wykonać i jakie daje efekty.

Kto może mieć wykonany lifting twarzy?

Powszechnie uważa się, że lifting twarzy to szansa na młodszy wygląd (zobacz clinicforyou.pl), nawet o 10 lat. W związku z tym na zabieg bardzo często decydują się osoby starsze, które nie są zadowolone ze swojej prezencji. Zazwyczaj przeszkadzają im:

  • fałd podbródkowy,
  • kurze łapki,
  • lwia zmarszczka,
  • nadmiar skóry na szyi i twarzy,
  • nadmiar tłuszczu na szyi i twarzy,
  • opadnięte fałdy nosowo-wargowe,
  • spadek elastyczności skóry,
  • zamazanie owalu twarzy,
  • zmniejszenie napięcia skóry,
  • zmarszczki marionetki,
  • zmarszczki na czole,
  • zmarszczki smutku.

Zmiany te pojawiają się u każdego na skutek upływu lat i utraty włókien kolagenowych, dlatego z tego typu zabiegów oferowanych przez kliniki medycyny estetycznej korzystają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którym zależy na odmłodzeniu wyglądu twarzy oraz zniwelowaniu widocznych gołym okiem oznak starzenia się. Największą grupę pacjentów stanowią osoby w wieku 45 – 65 lat, jednak jest to indywidualna kwestia.

Jak przeprowadza się lifting twarzy?

Kliniki medycyny estetycznej bardzo często w swojej ofercie mają 2 rodzaje liftingu twarzy – chirurgiczny oraz nieinwazyjny. Operacyjne odmłodzenie twarzy polega na wykonaniu nacięć na skórze w jej kluczowych punktach – wzdłuż linii włosów, za uchem oraz przed nim. Kolejnymi krokami są naciągnięcie skóry oraz usunięcie jej nadmiaru. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, pacjent jest przytomny podczas jego trwania, jednak nie czuje bólu oraz dyskomfortu. Zazwyczaj trwa on od 2 do 3,5 godzin. Przez kilka dni po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, opuchnięta lub posiniaczona. Efekty zabiegu widoczne są po kilku – kilkunastu tygodniach. Metoda ta jest bardziej długotrwała niż bezinwazyjny lifting twarzy, który może być wykonany za pomocą nici, kwasu hialuronowego bądź lasera.

Jakie efekty daje lifting twarzy?

Wspomnieliśmy wcześniej, ze dzięki liftingowi twarzy możliwe jest odmłodzenie cery nawet o 10 lat. Wynika to z faktu, że zwiększone zostaje napięcie skóry, jest ona ujędrniona i bardziej elastyczna. Dodatkowo poprawiony zostaje owal twarzy, a zmarszczki wygładzone. Warto jednak podkreślić, że pacjent nie traci swojego naturalnego wyglądu, zachowana zostaje także mimika twarzy. Zabieg może być przeprowadzony zarówno na całej twarzy, jak i na jej wybranym obszarze. Warto podkreślić, że efekty operacyjnego liftingu twarzy są bardzo trwałe i w wielu przypadkach niewymagane jest powtórne wykonanie go. Inaczej wygląda to w przypadku bezinwazyjnych metod, które muszą być powtórzone po czasie – zależy to od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Przeciwwskazania do wykonania liftingu twarzy

Pomimo wysokiego bezpieczeństwa zabiegu oraz spektakularnych efektów nie jest on przeznaczony dla wszystkich. Lifting twarzy nie może być przeprowadzony u osób chorujących na: bielactwo, choroby autoimmunologiczne, choroby układu oddechowego, cukrzycę, epilepsję, łuszczycę, nadciśnienie tętnicze, nowotwory, skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości krwi. Ponadto przeciwwskazaniami od przeprowadzenia jakiegokolwiek rodzaju liftingu twarzy są: ciąża i czas karmienia piersią, infekcje skory, jak i jej zmiany ropne, osłabienie organizmu, terapia przeciwzakrzepowa.