ewolucyjne-strategie-doboru-seksualnego

Czy zastanawiałyście się kiedyś nad tym, dlaczego kobiety i mężczyźni mają tak odmienne wymagania odnośnie swoich partnerów/partnerek seksualnych? To pytanie spędzało sen z powiek pewnemu psychologowi ewolucyjnemu Davidowi M. Buss.

Pierwsza z nich zakłada, że kobiety jako rodzice inwestują w swoje potomstwo więcej niż mężczyźni, ponieważ przekazują swoje geny mniejszej liczbie potomstwa, a także częściej spada na nie ciężar opieki nad dziećmi. W związku z powyższym są bardziej wybredne w doborze partnera.

Druga teoria mówi o tym, że kobiety są zawsze pewne swojego rodzicielstwa (noszą zapłodnione jajeczka w sobie) natomiast mężczyźni nigdy nie mają stuprocentowej pewności, dlatego muszą podjąć pewne kroki, aby nie tracić zasobów przez inwestowanie w nie swoje potomstwo.

Czego pragną kobiety?

Dla kobiety atrakcyjność partnera jest określana bardziej przez jego „zasoby” zarówno bezpośrednie i materialne, jak i te pośrednie czy charakterologiczne. Dostęp do zasobów gwarantuje bezpieczeństwo i stabilizacje ewentualnemu potomstwu. Dlatego idealny z ewolucyjnego punktu widzenia jest mężczyzna starszy, ma wysoką pozycję społeczną i jest… bogaty.

Janis