
Mimo prowadzonych w Polsce programów profilaktycznych oraz kampanii społecznych na temat nowotworów, wiedza o nich jest w dalszym ciągu znikoma. Jakie fakty i mity o chorobach nowotworowych pokutują w naszym społeczeństwie?
Tylko kobiety chorują na raka piersi
Prawdą jest, że to kobiety częściej chorują na raka piersi. Nie jest to jednak regułą – ten rodzaj nowotworu dopada również mężczyzn. Narażeni na niego są najczęściej panowie między 50. a 70. rokiem życia. Niestety, szacuje się, że 50% z nich przegrywa walkę z tą odmianą nowotworu. Dzieje się tak, ponieważ do rozpoznania dochodzi przeważnie w zaawansowanym stadium choroby. Poza tym nie prowadzi się profilaktyki tego nowotworu u mężczyzn.
„Babcia/mama/ciocia miała raka, ja na pewno też zachoruję!”
Badania epidemiologiczne wykazały, że istnieje pewna populacja ludzi, u których występuje zwiększona zapadalność na choroby nowotworowe. W takich rodzinach jest także więcej przypadków osób chorujących na raka. Badania genetyczne wykazały, że posiadają oni pewne uszkodzenia w genach, które mogą doprowadzić do powstawania raka. Mogą, ale muszą. Odsetek osób z nowotworem, u których ktoś z rodziny również miał raka, wynosi zaledwie 5-10%. Co istotne, choroba nowotworowa nie jest chorobą jednogenową – wynika z tego, że nie powinno się mówić o niej jako o dziedzicznej. Mutacja ta jedynie zwiększa ryzyko i predyspozycje do zachorowania, nie jest wyrokiem.
Rak „denerwuje się”, gdy się do wycina
Część pacjentów nie chce poddać się operacji chirurgicznej, ponieważ istnieje przeświadczenie, że wycięty rak się „denerwuje” i na złość odrasta, a nawet w niektórych przypadkach następują przerzuty. Kiedyś podstawowym sposobem leczenia raka było jego chirurgiczne usunięcie. Była to jedyna metoda w walce z ta chorobą. Wycinano tylko widoczny guz, który odrastał po jakimś czasie; wtedy cięto go ponownie. Nic dziwnego, że pacjent miał wrażenie, że cięcie raka tylko wzmaga jego wzrost. Obecnie mamy więcej informacji o specyfice tej choroby – usuwana jest nie tylko oczywista zmiana, ale także część zdrowych tkanek wokół niej.
Przedstawione wyżej mity to jedynie kropla w morzu wśród legend o raku. Jeżeli jednak byłaś przekonana, że chociaż jeden z nich jest prawdą, może warto zgłębić szerzej ten temat? Czasy się zmieniają – wiedza i technologia prą naprzód, a co za tym idzie – wiedza na temat chorób, które jeszcze nie tak dawno temu były uznawane za wyrok śmierci.
Agnieszka Turbakiewicz