Henna to naturalny barwnik, uzyskiwany z liści i korzeni rośliny zwanej lawsonią bezwonną. Znany od ponad 5000 lat, jest jednym z najbezpieczniejszych środków barwiących włosy i skórę. W jaki sposób farbujemy włosy henną?
Nakładanie henny
Farbowanie henną zaczynamy od dolnych pasemek włosów (odwrotnie, niż w przypadku farb chemicznych) – dokładnie je oddzielamy od siebie i smarujemy papką. Dobrze jest mieć drugą osobę do pomocy. Nałożona na włosy pasta zasycha i lekko się kruszy, należy liczyć się z tym, że spory kawałek okolicy będzie pokryty delikatnym pyłkiem o charakterystycznym zapachu herbatki z pokrzywy.
Do nakładania barwnika koniecznie trzeba zaopatrzyć się w rękawiczki! Pozostawiona na skórze henna zostawia długotrwałe plamy: jeśli szybko zmyjemy ją z czoła, uszu czy szyi, nie powinna zostawiać śladów, jednak skora dłoni bardzo szybko ją łapie.
Po nałożeniu henny zakładamy foliowy czepek na głowę i owijamy ręcznikiem, by utrzymać ciepło. Barwnik trzymamy na głowie najkrócej dwie godziny, ale maksymalnie 6. Proszek zmywamy bieżącą wodą, ale nie myjemy szamponem. Przez pierwszą dobę nie stosujemy też odżywek.
Henna ma właściwości ściągające i obkurczające, dlatego włosy mogą się nam wydać suche, matowe, zniszczone. Nie nakładamy odzywki! Możemy co najwyżej wmasować w skórę głowy, u nasady włosów olej kokosowy tłoczony na zimno, lub inną naturalną tłustą substancję pochodzenia roślinnego (olejek migdałowy, orzechowy).
Joanna Pastuszka-Roczek