Apteka często bywa przez nas traktowana jak sklep, a jej pracownicy jak zwykli sprzedawcy. Tymczasem, jak zaznaczają autorzy książki Farmaceuci, apteka to nie sklep, a pacjent to nie klient. Tutaj bowiem gra toczy się o coś dużo ważniejszego, stawką jest nasze zdrowie i dobre samopoczucie.
Leki przeciwbólowe dostępne od ręki – dlaczego generują ryzyko?
Emilia Łapkiewicz-Przygodzka i Maciej Przygodzki to farmaceuci, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Każdy z rozdziałów jest poświęcony innej istotnej kwestii i rzuca on nowe światło na pracę aptek. Niestety, sytuacja w Polsce często odbiega od tej za granicą. Leki przeciwbólowe są u nas bardzo łatwo dostępne, bez problemu kupimy je na stacji paliw czy w galerii handlowej. Niestety, nikt z tamtejszych sprzedawców nie udzieli nam fachowej porady. Ból zawsze informuje nas o czymś ważnym. Pozbywając się go, nie leczymy nieprawidłowości, jakie zachodzą w naszym organizmie. Działamy jedynie doraźnie. Poza tym klucz do sukcesu stanowi zdrowy rozsądek. Leki przeciwbólowe nie są neutralne dla zdrowia. Niektórych nie można ze sobą łączyć. Tymczasem wystarczy delikatny ból głowy, abyśmy od razu sięgali po tabletkę, zamiast np. nawodnić organizm i zobaczyć, czy dolegliwość nie ustąpi w sposób samoistny.
Dlaczego należy uważać na suplementy diety?
Suplementy diety są wszechobecne. Zobaczymy je w licznych reklamach, usłyszymy od nich od znajomych. Jesteśmy jednym z narodów, które wydają największe pieniądze na suplementy diety. Za granicą nie należą one do tak popularnych rozwiązań. Tymczasem w książce Farmaceuci przeczytamy, że substancje w nich zawarte łatwo można przedawkować, dotyczy to zarówno witamin i minerałów, jak i składników pomocniczych takich jak laktoza. Ten ostatni dwucukier wydaje się bardzo niewinny, w końcu znajdziemy go również w mleku. Jednak niektóre przypadłości, w tym nietolerancja laktozy, wykluczają stosowanie leków oraz suplementów diety, które zawierają cukier mleczny. Zdrowa, zbilansowana dieta stanowi podstawę zdrowia i dobrego samopoczucia. Dopiero gdy pojawiają się niedobory substancji odżywczych, a my nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości danego składnika, powinniśmy sięgnąć po suplement diety.
Ścisła współpraca farmaceuty i lekarza w krajach Europy Zachodniej
Książka Farmaceuci pokazuje też, jak ważna jest rola farmaceuty w krajach Europy Zachodniej. Tam traktuje się go na równi z lekarzem. U nas farmaceuta często bywa postrzegany jako sprzedawca. Tymczasem w Wielkiej Brytanii standardem jest zatrudnianie farmaceutów na szpitalnych oddziałach. Lekarz rozpoznaje chorobę, a farmaceuta dobiera lek oraz jego dawkę. To właśnie ten drugi jest specjalistą od medykamentów. Lekarze często nie znają się na interakcjach, jakie zachodzą pomiędzy poszczególnymi substancjami czynnymi. Warto tutaj podkreślić, że farmaceuta przez całe studia uczy się biochemii w ten czy inny sposób. Lekarz ma do przyswojenia inny zakres wiedzy, przez co biochemia zajmuje niewielki ułamek jego kształcenia.
Wady opieki okołoporodowej w Polsce a niski przyrost naturalny
Emilia Łapkiewicz-Przygodzka i Maciej Przygodzki zwracają również uwagę na opiekę okołoporodową w Polsce, która zniechęca do posiadania dzieci. Na oddziale ginekologiczno-położniczym często dyżuruje jeden lekarz. Nie jest on w stanie podejść do każdej z rodzących kobiet tak szybko, jak by tego oczekiwano. Na dodatek bardzo często nie zna się on na interakcjach różnych leków, przez co może dobrać niewłaściwy antybiotyk po cesarskim cięciu. Gdyby na oddziale był farmaceuta, tak, jak ma to miejsce w zachodniej Europie, kobieta miałaby zagwarantowany właściwy dobór medykamentów.
Bezpłatna usługa farmaceutyczna
Choć nie każdy o tym wie, każdy z nas może skorzystać z usługi farmaceutycznej i to bezpłatnie. Wystarczy zabrać swoje leki i podejść z nimi do pobliskiej apteki, aby zapytać farmaceutę o to, czy ich działanie wzajemnie się nie znosi lub czy substancje czynne nie wchodzą ze sobą w groźne interakcje.
Farmaceuci – książka udzielająca odpowiedzi na ważne pytania
Z książki Farmaceuci, którą napisali Emilia Łapkiewicz-Przygodzka i Maciej Przygodzki, dowiemy się także o tym, że nie każde mleko modyfikowane jest dobre dla naszego dziecka. Poznamy również tajniki przygotowywania przez farmaceutę cytostatyków, czyli leków wykorzystywanych w leczeniu raka. Poznamy również odpowiedź na pytanie, dlaczego tak niewiele aptek wykonuje leki recepturowe.
Farmaceuci to książka napisana przystępnym językiem, w której znajdziemy wiele przydatnych informacji. Poznamy regulacje prawne w kraju i za granicą. Dowiemy się również więcej nt. leków oraz swojego zdrowia. To wartościowa pozycja, którą należy mieć w swojej biblioteczce. Emilia Łapkiewicz-Przygodzka i Maciej Przygodzki pozwalają sobie na szczerość, o którą tak trudno w dzisiejszych czasach.