Wielkie wiatraki pojawiające się na polach nikogo już nie dziwią. Szerząca się idea energii odnawialnej sprawiła, że zakładane są duże farmy wiatrowe – czy zastąpią węgiel?
Elektrownia wiatrowa
Elektrownie wiatrowe wytwarzają energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych, napędzanych siłą wiatru. Pozyskują ja w sposób naturalny, nie niszcząc ani nie zanieczyszczając środowiska. Pojawiły się one wraz z rozwojem nowych technologii i odnawialnych źródeł energii. Nasza planeta jest niestety bardzo zanieczyszczona, przede wszystkim wszelkimi dymami i oparami z elektrowni, kopalni i innych tego typu miejsc. Farmy wiatrowe dostarczają około 3% zapotrzebowania na energię elektryczną.
Farmy wiatrowe – czy zastąpią węgiel?
Zużycie węgla w Polsce jest bardzo wysokie. To wciąż najpopularniejszy surowiec, wykorzystywany w przemyśle i do ogrzewania wszelkich pomieszczeń. Jego spalanie skutkuje zanieczyszczeniem powietrza, które przyczynia się w pewnym stopniu do efektu cieplarnianego. Farmy wiatrowe są formą pozyskiwania energii, ale wytwarzany przez nie prąd, nie jest w stanie całkowicie zastąpić nam dotychczasowe źródła. Oczywiście powstają wielkie elektrownie przemysłowe, napędzane siłą wiatru, ale ich ilość nie jest wystarczająca. Takie farmy są korzystne dla miejsc, gdzie nie ma dostępu do konwencjonalnych źródeł energii. W Polsce, największa farma jest zlokalizowana nad Bałtykiem. W sprawie wiatraków pojawia się jednak problem. Istnieje ryzyko powstania ciszy wiatrowej. W takiej sytuacji turbiny przestają pracować, co może spowodować straty lub brak dostępu do prądu. Budowa takich turbin wiąże się z wydobyciem szkodliwych dla środowiska substancji, dlatego naukowcy wciąż spierają się na temat korzystnego działania takich elektrowni. Im większy wiatr, tym efektywniejsza praca farm wiatrowych i mniej spalanych gazów cieplarnianych, jednak nie mamy aż takiego wpływu na naturę, aby móc to regulować. Kłopotem są także regulacje prawne w naszym kraju, dotyczące budowania takich farm wiatrowych.
Czy farmy wiatrowe zastąpią węgiel? W Polsce, w najbliższym czasie na pewno nie nastąpi taka zmiana. Wciąż poszukiwane są nowe, odnawialne źródła energii. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zrezygnować z tych form, które szkodzą środowisku. Mimo wszystko starajmy się dbać o naszą planetę jak tylko możemy. To my na niej żyjemy i to od nas zależy jak potoczą się jej losy w przyszłości.
Katarzyna Antos