fenkul-smaczny-koper-wloski

Białe, nieciekawe z wyglądu bulwy o śmiesznych łodyżkach nie wyglądają apetycznie, dlatego rzadko goszczą na polskich stołach. Tymczasem koper włoski jest podstawą wielu dań kuchni śródziemnomorskiej, Bliskiego Wschodu i Azji. Co kryje w sobie to niezwykłe warzywo?

Samo zdrowie

Fenkuł, jak większość jesiennych warzyw, jest przebogaty w witaminy z grupy B, a także magnez, mangan, wapń. Zawiera stosunkowo dużo fosforu, który reguluje metabolizm komórkowy poprzez transportowanie energii do komórek. Znajdziemy w nim również spore ilości łatwo przyswajalnego potasu, który wspomaga pracę naszego układu nerwowego.

100 gramów bulwy fenkułu pokrywa 14 procent zapotrzebowania naszego organizmu na witaminę C. Surowa bulwa jest bardzo łatwo przyswajalna, dlatego można ją chrupać między posiłkami. Jedynym efektem ubocznym jest zaostrzenie apetytu!

Sproszkowane nasiona kopru są jednym z głównych składników lukrecji. Dzięki właściwościom zaostrzania apetytu może być dobrym sposobem na małego niejadka, któremu możemy podać jednego cukierka pół godziny przed posiłkiem.

Mam nadzieję, że fenkuł zagości na Waszych stołach!

Joanna Pastuszka-Roczek