fetyszyzm-niezdrowe-podniecenie

Pierwotnie fetysz to mały przedmiot – kamień, koralik, figurka, gałąź – który był uosobieniem opiekuńczego bóstwa. Nam jednak kojarzy się bardziej z zaburzeniem sfery seksualnej. Czym jest fetyszyzm?

Kliniczny obraz fetyszyzmu

Fetyszyzm jest zaburzeniem seksualnym. W praktyce leczeniu podlegają jedynie osoby, którym to zaburzenie bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie – na przykład mają silne, niekontrolowane fantazje seksualne na temat fetyszu, nie potrafią stworzyć związku, krzywdzą siebie i innych.

Przypadłość ta wiąże się z dużym wstydem i cierpieniem, a ulegają jej w równym stopniu kobiety, jak i mężczyźni, choć różnią się preferencjami co do wyboru fetyszu: kobiety częściej wybierają konkretne części ciała (na przykład umięśnione plecy, bicepsy). U mężczyzn częściej przybiera on skrajną formę.

Praktycznie wszystko może być fetyszem dla człowieka, pod warunkiem, że jest to obiekt nieożywiony. Istnieje pewna grupa przedmiotów, które cieszą się niezdrowym zainteresowaniem: buty, elementy skórzane, wydzieliny z ciała, blizny, brzuch ciężarnej kobiety, dziecięce zabawki, brzydkie słowa, a nawet otwarta przestrzeń.

Skąd się to bierze?

Kiedy dorastamy, zaczynamy powoli odkrywać swoją seksualność. Jest to bardzo delikatny okres, kiedy ustalamy, co nam się podoba w drugim człowieku, jesteśmy zadziwieni reakcjami swojego ciała, wkraczamy w dorosłość, nabieramy zaufania do swojego ciała, musimy też się otworzyć na czyjąś seksualność.

Joanna Pastuszka-Roczek