Wiele pań wciąż boi się menopauzy. Przekwitanie utożsamiają z utratą kobiecości, spadkiem jędrności skóry i dokuczliwymi objawami. Jak przetrwać ten trudny okres?
Hormonalna terapia zastępcza
Niektóre panie obawiają się hormonalnej terapii zastępczej. Wprawdzie charakteryzuje się ona wysoką skutecznością, ale niesie ze sobą skutki uboczne. Przyjmowane hormony nie są obojętne dla organizmu. Naszej wątrobie najbardziej szkodzą t
HTZ – przeciwwskazania
Istnieją przeciwwskazania do stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Nie mogą z niej korzystać kobiety, u których obserwuje się krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie. Jeśli w rodzinie odnotowano zachorowanie na raka piersi, macicy, jajników nie powinnyśmy poddawać się HTZ.
Menopauza – suplementy diety
Panie, które nie mogą lub nie chcą korzystać z dobrodziejstw hormonalnej terapii zastępczej, powinny porozmawiać ze swoim lekarzem nt. suplementów diety na bazie fitoestrogenów. Te substancje, wytwarzane przez rośliny, pod względem strukturalnym przypominają ludzkie estrogeny. Niestety, nie wszystkie kobiety mogą przyjmować preparaty zawierające fitoestrogeny. Choć suplementy diety są dostępne bez recepty, przed rozpoczęciem kuracji warto zapoznać się z opinią specjalisty.
Zastosowanie fitoestrogenów
Obecnie obserwuje się wzrost zainteresowania preparatami na bazie fitoestrogenów z koniczyny czerwonej. Ta popularna roślina zawiera kumestrol i izoflawony. W związku z tym, iż pod względem budowy przypominają one ludzkie estrogeny, naukowcy uznali, że mogą uzupełnić niedobór żeńskich hormonów płciowych. Z przeprowadzonych badań wynika, iż odpowiednia dawka fitoestrogenów łagodzi uciążliwe objawy menopauzy.
Do suplementów diety, które cieszą się dużą popularnością, zaliczamy: Remifemin, Soyfem, MenoPrim, Menoplant soy-a, Menostop, ProLady Menopauza i Ligunin.
Irmina