flawonoidy-naturalne-przeciwutleniacze

Te związki chemiczne występują w roślinach. To naturalne barwniki i przeciwutleniacze, a spora ich ilość mieści się w wierzchnich warstwach tkanek roślinnych odpowiadając za ich natężony kolor. W jakich roślinach występują i jakie ich właściwości można wykorzystać dla zdrowia na co dzień?

Flawonoidy – podstawowe informacje

Znajdują się w roślinach w różnych ich częściach, od łodygi, po liście i kwiaty. Nadają nie tylko kolor, ale też zapach charakterystyczny dla danego gatunku. Ich rolą jest minimalizowanie niedobrego wypływu promieniowania ultrafioletowego i innych szkodliwych czynników. Dotąd naukowcy wyróżnili 8 tys. rożnych flawonoidów, z czego 500 już dość dobrze poznano.

Zalety flawonoidów

Te bardzo aktywne związki chemiczne są powszechnie wykorzystywane w medycynie. Od dawna przypisuje się im niezrównaną właściwość terapeutyczną, a ich nowe zalety wciąż są odkrywane przez naukowców. Najwięcej zawdzięczamy ich funkcjom antyoksydacyjnym (rola przeciwutleniacza), a także umiejętności modyfikowania enzymów (np. odpowiedzialnych za funkcje immunologiczne czy przemiany komórkowe). Flawonoidy biorą udział w przenoszeniu energii w procesie fotosyntezy.

Nic więc dziwnego, że obecność roślin i ziół w menu człowieka wpływa pozytywnie na organizm, właśnie dzięki dobroczynnym flawonoidom. Związki te korzystnie działają m.in. zapobiegając chorobie niedokrwiennej serca, zawałom i innym chorobom serca, miażdżycy lub biorą udział w procesach uszczelniania naczyń i działa przeciwzakrzepowo. Dzięki roli przeciwutleniaczy opóźniają procesy starcze, mają znaczenie w działaniu przeciwalergicznym, antyzapalnym, ograniczają ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową, poprawiają ogólną odporność organizmu i dobrze wpływają na układ nerwowy oraz działają ochronnie na skórę.

Anna Konopka