gdy-babcia-nie-chce-widziec-wnuczki

Ciepło wspominasz chwile spędzone z babcią, wspólne pieczenie ciasta i dokarmianie kaczek. To właśnie dziadkowie zaszczepili w tobie zainteresowanie literaturą i miłość do zwierząt. Nie potrafisz zrozumieć, dlaczego matka męża nie chce utrzymywać kontaktów z wnuczką. Czy powinnaś z nią o tym porozmawiać?

Faworyzowanie wnuka

Odnosisz wrażenie, że twoja córka jest traktowana jak piąte koło u wozy? Jej kuzyni mogą liczyć na zainteresowanie babci. Dziadkowie chętnie spędzają z nimi każdą wolną chwilę, pieką ulubione ciasta i zabierają na wakacje. Gdy babcia faworyzuje jednego wnuka kosztem pozostałych, pojawia się problem. Jak wytłumaczyć córce to absurdalne zachowanie? Ta trudna sytuacja wpływa negatywnie na samopoczucie latorośli. Pociecha czuje się odrzucona, gorsza i niechciana. Rany zadane w dzieciństwie trudno się goją i mają wpływ na dorosłe życie. Gdy zauważysz, że twoje dziecko jest lekceważone przez dziadków, zareaguj. Zapewnij córkę o swojej bezinteresownej miłości, zrób wszystko, aby czuła się wartościowa i kochana. Babcia nie ma czasu, żeby pokazać jej, jak robi się placek ze śliwkami. Kup owoce, mąkę, cukier i przystąp do działania! Jeśli jedna babcia niechętnie spędza czas z twoją córką, może warto poprosić o wsparcie drugą? Świadomość, iż obok nas znajdują się ludzie, dla których jesteśmy ważni, działa budująco. Nie pozwól, aby matka czy teściowa porównywała córkę z jej kuzynami. Twoja pociecha nigdy nie wygra rywalizacji z ideałami, a nietypowa sytuacja może zniechęcić ją do utrzymywania kontaktów z braćmi ciotecznymi.

Znaczenie szczerej rozmowy

Czasem wystarczy szczera rozmowa, to od niej powinniśmy rozpoczynać rozwiązywanie problemów. Może babcia nie zdaje sobie sprawy, że swoim zachowaniem krzywdzi wnuczkę. Często nieświadomie identyfikujemy się z osobami, które są do nas podobne. Kuzynka naszej córki do złudzenia przypomina babcię z czasów młodości? A może łączy je wspólna pasja? Niewykluczone, że dziadkowie więcej uwagi poświęcają jednej z dziewczynek, ponieważ uważają ją za słabszą. Dziecko, które często chorowało, budzi instynkty opiekuńcze. Dziadkowie pragną jej wynagrodzić ból i cierpienie, toteż zabierają ją do kina czy zoo. Warto uświadomić im, że mają dwie wnuczki, a uwagę poświęcają tylko jednej z nich. Nie widzą w tym nic zdrożnego? Opisz im emocje, z jakimi zmagała się twoja córka, gdy babcia po raz kolejny nie zabrała jej na plac zabaw. Może to właśnie uczucia przemówią do dziadków.

Babcia nie chce spotykać się z wnuczką? Porozmawiaj z nią o roli, jaką pełni w jej życiu. Dziecko nieustannie dopytuje się o babcię i wspomina wspólne pieczenie bułek? Jego zachowanie niewątpliwie świadczy silnej emocjonalnej więzi. Warto zapytać babcię o przyczynę jej zachowania. Może zaistniały jakieś czynniki, które nie pozwalają jej odwiedzać wnuczki. Nasi rodzice często wstydzą przyznać się do problemów finansowych, niechętnie też dzielą się z bliskimi informacjami o swoim stanie zdrowia. Szczera rozmowa i otwartość na argumenty drugiej strony stanowią klucz do sukcesu.

Irmina