gdzie-kryje-sie-sol

Kiedy większość z nas myśli o soli, ma na myśli to, co wysypuje z solniczki na swoje potrawy. Oczywiście niezmiernie ważne jest, by ograniczać dodawanie soli z solniczki, ale musisz uważać również na tę sól, której nie widzisz, ani nie czujesz.

  • Wraz z wędlinami (kiełbasami, szynką itd.) pochłaniamy kilkanaście procent sodu. Jeden plaster szynki to już około 400 mg zjedzonego sodu. Biorąc pod uwagę fakt, że dzienna zalecana minimalna dawka to 575 mg, poza plasterkiem szynki pozostaje nam już niewiele do zjedzenia.
  • Pomidor jest prawie w ogóle pozbawiony sodu. Ale do czasu, gdy się go nie przetworzy. Produkty z przetworzonych pomidorów zawierają zwykle duże ilości sodu. Na opakowaniach sprawdzaj, ile. Na przykład sos pomidorowy to dodatkowe 150 mg sodu w każdej łyżce. Szklanka soku pomidorowego dostarczy nam około 260 mg sodu, ale jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz sok o zawartości sodu o połowę mniejszej.
  • Potrawy wędzone zawierają z reguły więcej sodu, ponieważ dodaje się do nich soli w procesie wędzenia, aby zapobiegać psuciu się żywności.

  • Każda łyżka sosu sojowego zawiera od 840 do 1140 mg sodu. Nie daj się zwieść sosowi o jasnej barwie lub lżejszym smaku. On też może zawierać równie dużo sodu.
  • Marynaty to kolejna grupa produktów o wysokiej zawartości sodu.

Pro-test