Przebarwienia na skórze to problem bardzo wielu kobiet. Jaki wpływ na przebarwienia mają zaburzenia hormonalne? Czy w czasie menopauzy jesteśmy bardziej narażone na powstawanie przebarwień?
Rodzaje przebarwień hormonalnych
Do przebarwień związanych z nieprawidłowościami hormonalnymi możemy zaliczyć popularne piegi, plamy soczewicowate zwane „wątrobowymi”, plamy koloru kawy z mlekiem, plamy melanocytowe błon śluzowych oraz ostudy – pojawiające się najczęściej w czasie ciąży. Wszystkie te zmiany z reguły nie są groźne i nie ulegają zezłośliwieniu, choć należy je obserwować, zwłaszcza, jeśli występują w skupisku.
Zagrożenie i leczenie
Przebarwienia mogą także świadczyć o występowaniu innych, poważniejszych chorób, związanych z zaburzoną gospodarką hormonalną. Dlatego nie wolno lekceważyć żadnych zmian i należy zawsze konsultować je z lekarzem.
Przebarwienia hormonalne mogą być bardzo uciążliwe, ale są stosunkowo łatwe do usunięcia. Najmniej inwazyjną metodą jest zastosowanie kremów wybielających, ale z pewnością najlepszy i najtrwalszy efekt przyniesie laseroterapia. Nie warto jednak zapominać o tym, że aby przebarwienia nie powróciły, najpierw trzeba pozbyć się ich przyczyny – zaburzeń hormonalnych.
M. Witczak