Tak jak czasy się zmieniają, tak zmienia się sposób zabaw i gier. Bez wątpienia modne są teraz gry edukacyjne. Ich adresatami są głównie dzieci, ale nie tylko, a główną zaletą jest połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jesteś babcią, spędzasz czas z wnukami i skończyły Ci się pomysły na kreatywne zaciekawienie maluchów? Gra edukacyjna to dobry pomysł.
Mądra gra
Taką jest właśnie gra edukacyjna. Przez zabawę uczy, a głównie dlatego, że rozbudza wyobraźnię dziecka, powoduje chęć do nieprzymuszonej nauki i poznawania świata. Znakomicie bawi i uczy. Jej główne zalety to pobudzanie kreatywności, zachęcanie do rozszyfrowywania interesujących zjawisk i procesów. Za sprawą takiej sprytnej gry dziecko, a także dorośli, którzy biorą udział w zabawie trenują refleks, ćwicząc m. in. skojarzenia, fachowe dla danej dziedziny słownictwo, wyobraźnię.
Gry edukacyjne dostępne są powszechnie. Co więcej, nawet najwybredniejsi znajdą coś dla siebie. Rozmaita tematyka, poziomy zaawansowania czy gra nastawiona na zabawę zespołową lub mniejszą ilość osób, płeć i wiek – to wszystko dostępne jest na sklepowych półkach. Zadaniem gier edukacyjnych jest dostarczenie kompletnych informacji o otaczającym nas świecie i jego fascynującymi zagadkami. Brzmi ciekawie.
Czym się kierować przy wyborze gry edukacyjnej?
O wyborze gry nie może decydować przypadek lub ładna etykieta opakowania. Panują tu żelazne zasady. Najważniejszy jest tu wiek dziecka, dla którego chcemy przeznaczyć rozrywkę. Dla przedszkolaków warto kupić grę nieskomplikowaną i łatwą w obsłudze. Z wiekiem można poziom trudności podnosić, ale to wszystko jest zależne od indywidualnego rozwoju dziecka. Czujny opiekun zorientuje się, kiedy można przejść na wyższy poziom.
Anna Konopka