Stereotypy otaczają nas i ciężko przed nimi uciec. Do ich powstawania sprzyja wychowanie, ludzie z naszego otoczenia, doświadczenie. Niektóre stereotypy nie są groźne, istnieją jednak takie, które mogą nawet zburzyć dotychczasową nic porozumienia w związku.
Konieczna jest otwarta komunikacja
Tak, komunikacja w małżeństwie jest niezwykle ważne. Skuteczna komunikacja zwiększa intymność. Szkodliwa natomiast oznacza między małżonkami negatywne emocje, żal i oddalenie. Zależy jak się rozumie słowo otwartość. Dobrze jak małżonkowie komunikują się z wyczuciem, nie wpadając w pułapkę krytycyzmu czy dominacji.
Przykłady postawy
Krytycyzm: Nie podoba mi się, że w naszej sypialni jest tak gorąco w nocy.
Dominacja: Chcę otworzyć okno w sypialni.
Dobra komunikacja: Chciałbym znaleźć sposób, aby w naszej sypialni nie było tak gorąco w nocy. Jakbyś się czuła, gdybyśmy otworzyli okno?
Małżeństwo jest na zawsze
Susan Heitler mówi: – Moja praca jako psychologa klinicznego specjalizującego się w pomocy ludziom z poważnymi trudnościami małżeńskimi nauczyła mnie, że rozwód bywa dobrym rozwiązaniem. Na trzy pary, które przychodzą do mnie z zamysłem rozstania, rozwód bierze jedna. Dzieje się to najczęściej z trzech powodów: alkoholizmu i innych uzależnień, przemocy fizycznej lub emocjonalnej i nierozwiązanych konfliktów wewnętrznych.
Zwierciadlo.pl