Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.
Czynniki ryzyka:
- rak piersi wśród członków rodziny (stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z chorą osobą)
- mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub/i BRCA 2
- wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia
- późna menopauza po 55 roku życia
- urodzenie dziecka po 35 roku życia
- bezdzietność
- poprzednie leczenie z powodu raka piersi
- leczenie z powodu innych schorzeń piersi
Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Tylko nie wykryty w porę i nie leczony nowotwór piersi jest śmiertelny. Nie możemy zapobiegać zachorowaniu na raka piersi, ale możemy go wykryć w najwcześniejszym stadium rozwoju.
Sprawdź! Zrób mammografię!
Wczesne wykrycie umożliwia całkowite wyleczenie. Mammografia jest badaniem polegającym na prześwietlaniu piersi promieniami rentgenowskimi. Dawka promieniowania podczas takiego badania jest zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Nie bójmy się więc mammografii, jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym. Nie wymaga także żadnego dodatkowego przygotowania.
Realizowane programy NFZ