higiena-intymna-kobiet-z-ntm

Intymne okolice wymagają od nas szczególnej delikatności i troski. Prawidłowa higiena intymna nie tylko sprawia, że czujemy się czyste i pachnące, ale także zmniejsza ryzyko infekcji układu moczowego. Jest to szczególnie ważne, gdy cierpimy na NTM.

Zachowanie czystości dla współczesnego człowieka jest sprawą naturalną. W przypadku, kiedy funkcje układu wydalniczego są zaburzone, codzienna higiena staje się utrudniona. Trzeba pamiętać, że mocz jest cieczą drażniącą i jeśli przebywa zbyt długo na skórze może spowodować zaczerwienienia, odparzenia.

Zdrowa intymność

Higiena miejsc intymnych nie może kończyć się na założeniu czystej bielizny i wieczornym pobieżnym prysznicu – dotyczy to wszystkich kobiet, nie tylko tych dotkniętych inkontynencją. Podstawowa higiena powinna obejmować mycie pod bieżącą wodą dwa razy dziennie, a jeśli nie mamy takiej możliwości, należy skorzystać z chusteczek do higieny intymnej.

Okolice intymne bardziej opłukujemy, niż szorujemy – nie powinno się korzystać z gąbek czy myjek, gdyż ich powierzchnia jest wymarzonym domem dla bakterii.

Po każdym myciu osuszamy się dokładnie i delikatnie. Najlepiej, jeśli w łazience będziemy mieć osobny ręcznik tylko do higieny intymnej, który zapewni nam komfortowe uczucie suchości.

Jeśli chodzi o środki czystości, staramy się, by były jak najmniej drażniące i nie naruszały naszej naturalnej flory bakteryjnej. Najlepiej stosować płyny do higieny intymnej, które mają odpowiedni współczynnik kwasowości (czyli w granicach 3,8-4,2 pH).

Seni