Główne czynniki, które decydują o tym, że należy wykonać ekstrakcję to zwykle przygotowanie szczęki do noszenia aparatu ortodontycznego lub konieczność pozbycia się martwego lub chorego zęba, którego nie można już w żaden sposób wyleczyć to. Rana po usunięcia zęba goi się przez około 2-3 tygodnie, a w tym czasie należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, by procesy gojenia mogły przebiegać w prawidłowy sposób. Oto kilka wskazówek, z których warto skorzystać po tego typu zabiegu dentystycznym.
Pierwszy dzień po ekstrakcji zęba
Tuż po usunięciu zęba (20-30 min), gdy rana jeszcze dość intensywnie krwawi, należy delikatnie uciskać zębodół przy użyciu tamponu wykonanego z suchego gazika. Dopóki znieczulenie nie przestanie działać (około 2 godziny), nie należy spożywać pokarmów, a po upływie tego czasu, warto sięgnąć po taki posiłek, który nie jest twardy lub gorący. Dzięki temu można uniknąć krwotoku i bolesnych podrażnień. Już w pierwszej dobie po ekstrakcji, w zębodole tworzy się skrzep, który jest pierwszym etapem gojenia, dlatego nie należy płukać jamy ustnej, a także unikać intensywnego wysiłku fizycznego i picia alkoholu.
Higiena jamy ustnej w kolejnych dniach po zabiegu
W kolejnych dniach od ekstrakcji, można – a nawet trzeba – delikatnie płukać jamę ustną, co pozwoli pozbyć się nagromadzonych bakterii, które są m.in. przyczyną przykrego zapachu. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej technice – płukanie powinno zostać wykonane w taki sposób, by nie naruszyć skrzepu. Najlepszym sposobem będzie więc delikatne przelewanie cieczy z jednej strony jamy ustnej, na drugą. Do tego celu można wykorzystać lekko osoloną wodę, z uwagi na antybakteryjne działanie soli lub napar z rumianku lub szałwii (oba z wymienionych ziół wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a szałwia, dodatkowo – ściągające). W aptekach dostępne są także gotowe preparaty, które, dzięki mieszance naturalnych składników, kompleksowo wspomagają prawidłową higienę jamy ustnej. W niektórych z nich znajdują się wyciągi z takich roślin, jak wyżej wspomniany rumianek i szałwia, a także arnika, kłącze tataraku, mięta pieprzowa, tymianek oraz kora dębu. Preparaty do higieny jamy ustnej, przeznaczone do stosowania po zabiegu ekstrakcji zęba, powinny być delikatne, nie mogą więc wywoływać uczucia pieczenia, by nie podrażniać zębodołu. Działają także pomocniczo przy takich dolegliwościach jak zapalenie dziąseł, paradontoza, afty i pleśniawki oraz pomagają zniwelować przykry zapach. Warto także pamiętać o delikatnym szczotkowaniu zębów – w miejscu po ekstrakcji nie można mocno przyciskać szczoteczki i wykonywać gwałtownych ruchów, by nie wywołać krwawienia i podrażnień.
W procesie gojenia po zabiegu usuwanie zęba trzeba zadbać o profesjonalną ochronę jamy ustnej, a w razie jakichkolwiek powikłań skontaktować się ze stomatologiem. Jeżeli szukasz środków do higieny jamy ustnej, zajrzyj na: http://efektdentoseptu.pl/ i wybierz preparat odpowiedni dla siebie.
Artykuł sponsorowany