Co to jest hipertermia? Hipertermia, zwana też terapią termalną lub termoterapią, jest rodzajem leczenia raka, w którym tkanki poddawane są działaniu wysokich temperatur – do 43°C.
Badania kliniczne wykazały, że wysokie temperatury mogą uszkodzić i zniszczyć komórki rakowe, zwykle z minimalnym uszczerbkiem na zdrowej tkance. Poprzez zniszczenie komórek rakowych oraz uszkodzenie protein i struktur w obrębie komórek hipertermia może spowodować zmniejszenie się guzów. Hipertermię stosuje się w badaniach klinicznych (na ludziach), lecz nie jest ona powszechnie stosowana.
Jak działa hipertermia?
Powodów zastosowania hipertermii w onkologii jest kilka. Ciepło działa bezpośrednio powodując uszkodzenie komórek i tkanek oraz inicjując zmiany w układzie odpornościowym chorego. Ciepło działa też pośrednio – w sposób skojarzony z promieniowaniem jonizującym i chemioterapią.
Na czym to polega?
Ciepło po prostu uzupełnia skutki działania promieniowania jonizującego. Ten fenomen związany jest z większym działaniem ciepła na komórki tzw. względnie promieniooporne. Zarówno w przypadku radio- jak i chemioterapii hipertermia zapobiega naprawie nici DNA w komórkach guza nowotworowego, uszkodzonych uprzednio przez leczenie.
Przyspiesza działanie leku
W przypadku chemioterapii podwyższona miejscowo temperatura doprowadza do wzrostu stężenia leków w obrębie guza, chroniąc jednocześnie tkanki zdrowe. Wzrost temperatury powoduje szybsze przenikanie leków do komórek, a zatem szybsze działanie terapeutyczne leku.
Jaka jest korzyść ze stosowania hipertermii?
Hipertermia ma wpływ na skuteczność leczenia. Wiele tez dowodzi, że istnieje możliwość uzyskania od półtora do dziewięciokrotnego wzrostu skuteczności standardowego leczenia promieniowaniem jonizującym (radioterapii) i cytostatykami (chemioterapii), gdy jednocześnie w trakcie chemioterapii lub radioterapii stosujemy hipertermię.
Dla kogo hipertermia?
Anna Kwiatkowska